Näytä yksittäinen viesti
  #41  
Vanha 08.08.2006, 10:12
L-200:n Avatar
L-200 L-200 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 28.07.04
Sijainti: Äänekoski, Finland.
Viestit: 2.158
Perusasetus

Ja minä kun luulin että minoon ainoa jolla on päättymätön sota ampiaisia vastaan. Lomareissulta palattiin eilen ja kivaa oli kun joku 30 ampiaista enempi vähempi kuolleina olohuoneen lattialla ja kuistin alla kävi melkoinen mylläkkä noiden lentävien pistiäisten osalta.

Olohuoneesta niitä on lätkitty lätkällä ja kuistin alle laitoin eilen kokeeksi ihan vain kärpäspaperia maan ja kuistin rappusen väliin, siihen tuli kättelyssä painiottelu kärpäspaperit vs. ampparit ja äsken kun kävin katsomassa niin muutama kärpäspaperi näyttää ottaneen voiton ampiaisista.

Baygonia meilläkin tarjoillaan pimpiäisille, ihan talon puolesta ja reilulla kädellä.

Maa-ampiaisia oli äitin pihassa kellarin päällä, löytyi kun ruohonleikkurilla pätkin heinää, olin kuulemma hauska näky kun tulin ennätysripeästi pois sieltä. Putarhaletkulla vettä puoli päivää takapihalle siihen noin pesän kohdalle ja ei ole enää näkyillyt amppareita.

Yksi hyvä keino hävitellä noita pikkupesiä on maalipurkki. Jos se pesä on sellaisessa paikassa että sen voi rusentaa niin maalipurkki väärinpäin ja painaa sen pesän noin 1 mm paksuiseksi lätyksi, ei sieltä enää montaa silmille tule.

Tuota malasiinia/biokill:iä pitää hakea rautiksesta, seinässä on yksi iso pesä ja en mene testaamaan että pistääkö ne jos sinne menee härkkimään, käympä sitten iltasella kostoiskulla.

Muistuu mieleen yksi kesä kun vanhus rakensi mökkiään, ja siinä ihmeteltiin että ompas aluskatepahvissa outoja ruskeita läikkiä. Tuumasin iskälle jotta siellä on ampiaispesä. "Eikä oo", oli vakaa vastaus ja todisteeksi siihen ukko kiipesi läikän alle ja huitais vasaralla läikkään.... ja tuli alas telineiltä kuin rasvattu ja viritetty salama sen miljoona kohtuu kiukkuista ampiaista perässään. Seuraava ostosreissu oli rautakaupan ötökkömyrkkyosastolle, ja talo tarjosi taas kierroksen öttiäisille.

Jos kellään on noita ampparivideoita niin torniin vain.....



-- Wannabe OFF-roader --
l-200@offipalsta.com
Vastaa lainaten