www.katsastajat.com ja siellä kysymykset ja hakusanaksi KUPPI-ISTUIN antaa tälläisen kysymyksen ja vastauksen:
Lähettänyt jakke' 02.04.2003 15:11
autoni on toyota corolla...pitääkö muutoskatsastaa jos laitan etupenkeiksi kuppi istuimet...ja pitääkö muutoskatsastus maksu maksaa aina erikseen jos samassa katsastuksessa on monta muutoskatsastusta vaativia muutoksia esim:isommat/leveämmät renkaat/vanteet...lokasuoja levikkeet+helma levikkeet...moottori...vai tuleeko vain kalleimman muutoskatsastuksen hinta yhdenkerran ja paljonko suunnilleen muutoskatsastu maksaa???kiitos

!!!
- Kuppi-istuimen muutoskatsastus riippuu autosta:
Jos kyseessä on EU-tyyppihyväksytty auto, ei kuppi-istuinta voi laittaa ollenkaan. Jos auto on kaksiovinen eikä takapenkille pääse, on auto muutoskatsastettava (kaksipaikkainen). Neliovinen auto ei vaadi muutoskatsastusta.
- Muutoskatsastuksesta menee vain yksi maksu vaikka olisi useampia muutoskohteita. Hinta on muutos- ja asemakohtainen, n. 26 EUR ->.
Hehe....ei voi laittaa jos on EU tyyppihyväksytty....=)...liekkö kyseessä ns. lain kuollut kirjain.
Note! This message was posted anonymously!