Näytä yksittäinen viesti
  #25  
Vanha 23.07.2006, 23:47
NKH:n Avatar
NKH NKH ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 07.12.04
Sijainti: Pälkäne, Finland.
Viestit: 1.685
Perusasetus

[mietintää]

Toi uaken orkkis koko 8.40-15; googlella löytyy useitakin sivuja jossa tohon rengaskokoon törmää...

Tuolla esim. on listassa toi k.o. koko ja jopa halkasija ja leveys mitat...
http://www.drc.com.vn/drc.php?act=prod_samyem
...harmillisesti nekin on vaan sisäkumi mittoja.

Mutta sitten ryssän sivuilla:
http://www.utp.com.ua/price.php?lng=ru
...listassa on tälläin:
<pre id=code>
8.40-15 (215/90-15С) Я-245 унив. УАЗ ДШЗ 6 249,00
</pre id=code>
Siinä ois ny vielä yks rengaskoko (215/90-15C) antaan osviittaa mitä se orkkiskoko vois olla - pakka sekasin <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Jotenkin on sellanen kutina että toi 8.40-15 koko vois löytyä STRO-kirjasta kunhan saa käsiinsä tarpeeks vanhan sellaisen, Nivan 6.95-16 kokokin löyty tosiaan vanhemmasta painoksesta.

Onko siinä sun UAZ-korjaamokäsikirjassa mitään tyyppitietoja jossa näkyis noi 225-16 jne. merkinnät. Sen kanssahan vois tallustaa HYVÄLLE kattastuskonttorille kyseleen että kelpaako.
Entinen Konela eli Delta-auto tuskin antaa mitään apuja tohon asiaan vaikka niitten databasesta vois jotain tietoja vielä löytyäkin<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>
Lainaus:
quote:
Eli nytkö pitäisi ensin hommata jostain mahdollisimman iso eli uusi 8.40-15 merkitty kumi. Lompsia katsurille mitoille. Ja sitten jos luoja suo niin marssia rengaskauppaan.
Ton mittausasian suhteen kannattais tehä niin että lampsii ihan ekana sinne rengaskauppaan, koska käsittääkseni rengasliike tekee mittauksen ja antaa lausuntonsa (vahvistakoon/korjatkoon joku varmaks asian tietävä). Voihan palvelualtis rengaskauppias saada sen koon selville joltain tukkuriltaan ja sitten kirjottaa todistuksen!

[/mietintää]

____________________________
VAZ 2121 Niva
SORONÓ Off-Road Team #1
Mansen Maasturi Club
toveriniva(at)kotikone.fi
Vastaa lainaten