Heitämpä minäkin muutaman kommentin tähän sekaan.
Ensinnäkin, tää Cuppi juttu oli ihan hemmetin hyvä idea!
Kaikki noi kisat oli muutenkin jo suunnitelmissa ajaa.
Toisekseen, otetaan esimerkkinä meidän Hontokulma-HJ.
Osallistuttiin viimevuoden Warniin, eka suunnistuskisa. Luettiin säännöt, tuumattiin, että ei aleta leimaamaan autoa ja maksamaan autosta veroja yms yhdestä kisasta, eli Modiin mentiin, muuten täysin Stanun autolla, mutta gummit vaihdettiin 35"siin. Ei siinä mitään ongelmia ollut.
Sittten oltiin eksytykseen menossa, edelleen Modiin, mutta siellä vaadittiin kaaret umpiautoon. Tilattiin Luuppalalta kaaret ja asennettiin paikoilleen. Edelleenkään ei mitään ongelmaa.
Kovaan luokkaan jouduttiin molemmissa kisoissa, muttei se meitä haitannut. Tuo portaalisääntö ja Protoluokan mukaantulo tasoittaa pakkaa aika mukavasti.
Rastien leimaasisessa henkilökohtaisesti pitäisin Emittiä parempana, meinas eksytyksessä olla vähän valokuvauskisan makua, kun yritti pimeassä sihdata auton numeroa, ukkoa ja rastia sattumaan samaan kuvaan. Mutta kaikki käy.
Noista Japen kaarista vielä, oliskos yksinkertainen lisäys sääntöihin esim, että tehtaan tekemät kaaret käy, kunhan vaikka halkaisija on riittävä? Ei niitä moni tehdas tee, mutta esim Hummerissa (vaikkei sillä kukaan suunnistuskisaan varmaan lähde) on palkit sen verran järeet, ettei siihen enää muuta tarvi. Toisaalta Uazin kaaret pitää just ja just sen rätin ylhäällä.
Loppujen lopuksi, oli ne säännöt mitä tahansa, me tehdään semmonen auto, että sillä pääsee mukaan johonkin luokkaan.
...Minäkö tyhmä, nyt en ymmärrä...
www.hontokulmaracing.com