Viestiketju: Honda HR-V ???
Näytä yksittäinen viesti
  #10  
Vanha 21.06.2006, 09:07
ZeiZei:n Avatar
ZeiZei ZeiZei ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.12.03
Sijainti: Keminmaa, Finland.
Viestit: 2.971
Perusasetus

Jos niin kuin kakkos autoksi, vaimon käyttöön, niin parempaa tuskin löytyy.
Säästyy sulle offaus aikaa, kun ei tarvi vaimon autoa sitten korjata.
Veturiksi tuosta HR-V:stä ei varsinaisesti ole (1250kg jarrullista), mutta kyllä silläkin toisinaan vetää (verrattuna normaalihenkilöautoon) Alennusvaihde tai tosi hidas ykkönen ja pakki olisi hyvä olla.



Neliveto on yksinkertainen käyttää kun ei ohjaamossa ole edes merkintää nelivedosta, saatikka mitään vipuja päätä sekoittamassa. Civikin kanssa ei ole oikeastaan mitään yhteistä, kone on kyllä sama 1,6 Sohc tai Vtec mutta hieman eri virityksellä eli vääntökäyrää on tasoitettu huipputehon kustannuksella.

Takaperään pitää vaihtaa Hondan omat peräöljyt 50tkm välein tai jos alkaa takaveto päällä kuulumaan jurinaa (yleensä vasta 60tkm jälkeen)
kustannukset noin 14€ (1L)

CR-V:stä en kommentoi, kun on ihan eri auto lukuunottamatta nelivetoa (perämurikka)

Ps. Taitaa olla viimeinen vuosikerta uusia HR-V:tä myynnissä kun valmistus japanissa lopetetaan<img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>

_ _ _ _ _ _ _
#RR V8 -76#
#LR S1 -55#
Vastaa lainaten