tässä keula sivulta. Olisi voinut viedä vieläkin hiukan taakse päin, mutta en sitten lyhentänyt runkopalkkia enempää. Alkaa tulemaan jo jusen kiinnike vastaan.
kardaani tulee siis rungon ja kopan välistä. Tonne palkkiin menee sisään samasta soikeasta aukosta kuin alunperin, joutui hieman lamellilaihalla hiomaan aukon yläreunaan koloa, jotta kardaani kööntyy sopivaan asentoon. Ja tietenkin tukilaakerin kiinnitystä täytyi siirtää. Nuo putket on vielä irti, täytyy tehdä niillekin korotettu kiinnityspiste (siis mitkä killuu tuossa kardaanin yläpuolella nyt). Ja vähän täytyi palkin takareunastakin ottaa pois.
Vielä täytyy noi karjaraudan kiinnityspalkkien kärjet viistää, ja jatkaa samalla latalla kuin nautaraudassa, Ja vetää saumat uusiksi. Nyt himohitsaajathan tukehtuvat partaansa kun noita hitsaus koristeita katsovat. Mutta heti kun kerkiää. Vielä tuohon runkoon kiinnitykseen tulee kolmaskin pultti. Muuten toi runkopalkinpäässä oleva palanen on vielä hitsattu palkinpäähän noiden kolmen pultin lisäksi.
"ei ollu mikään amerikan temppu"
SLCK #73