Hyvän paukun sai kun laittoi hieman bensaa painepurkkin ja pumppasi painetta täyteen 1-1,5 bar -> purkki sopivaan paikkaan ja ilmakivääri esiin ja ampui sitä itsetehdyllä valojuovalla -> hieno räjähdys.
Toki kun nuo kaikenlaiset pommit kiehtoi niin pitihän sitä testata kaiken maailman aerosolipullot mikä niistä räjähtää parhaiten ja sellaiseksi osottautui Tectyl kotelosuoja-aine pullo... pullo pystyyn nuotioon, hieman pidemmälle suojaan ja pam ja minitekoinen (3-5 m korkea, riippuu pullon täyttö asteesta) atomipommin sienipatsas ilmestyy silmiesi eteen.
Ruudithan tuli itse tehtyä, toki noi apteekissa hieman ihmetteli mihin me kavereiden kanssa tarvittiin salpietaria ja sammuttamatonta rikkiä.
Sitten kun tuolla aiemmin oli maininta tuosta kuumailmapallosta niin me teimme siitä sinisestä 30 l roskapussista rautalanka reunaan ja vedot keskelle pumpulia ja spriitä pallo ilmaan ja paikallinen ufohörhö seurasi niitä fillarilla pitkin pitäjää ja kirjoitteli lehdessä yleisönosastolla.
________________________
Niin tai näin - aina väärinpäin.
|