Näytä yksittäinen viesti
  #8  
Vanha 05.05.2006, 09:35
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.285
Perusasetus

Tuollahan on oikeesti hauskaa juttua

Lainaus:
quote:Svensk Bilprovning Motorcenterin toteuttama pilottihanke: Emissio tutkimus ajoneuvosta jossa on ja ei ole Plus & Miinus AB:n pakokaasupuhdistajaa. Rapportti nro MTC 9703, 2003, Haninge. (suomennos)

Neljä pakokaasutestiä suoritettiin (ilman, kanssa, ilman, ilman pakokaasunpuhdistajaa/pyörteistäjää). -Tutkimus osoitti että hiilimonoksidin, hiilivedyn, vetyoksidin ja nanopartikkeleiden emissio väheni huomattavasti käytettäessä pakokaasunpuhdistajaa/pyörteistäjää verrattuna ensimmäiseen kokeeseen ilman puhdistajaa. Kahdessa kokeessa pakokaasunpuhdistajan käytön jälkeen ei voitu osoittaa samanlaista eroa koskien emissiota. Tämä voidaan mahdollisesti selittää viipyvällä vaikutuksella joka on todettu monessa muussa kokeessa, mm. begonia-kokeessa ja stressikuormituksessa.
Jos jatkuvat tulokset osoittavat samanlaisia tuloksia avautuu mielenkiintoisia näkymiä ajoneuvoteollisuudelle eikä vähiten ympäristölle.
Mitäköhän sieltä pakoputkesta sitten tulee enemmän? Vetyoksidi sinänsä on jännä yhdistelmä, että tuskin sellaisen on mahdollista syntyä? Divetymonoksidia kyllä pakoputkesta tulee, mutta vettähän se on, eli en olis kovin huolissani. Kuitenkin vesi on täydellisen palamisen tuote ja jos sen määrä on huomattavasti vähentynyt, on jotain omituista tapahtunut. Varsinkin kun hiilimonoksidi ja hiilivedyt on vähentyneet eli olis pitäny palaa paremmin.. Ainoa järkevä selitys on että auto on käynyt laihalla tai kulutus pienentynyt. Tuskin on kulutuksesta kuitenkaan kyse, koska yhdyssanavirheenomaisesti tuossa puhuttiin "emissio tutkimuksesta". Ei tuosta nyt oikeen muuta voi päätellä, kuin sen että auto hajoaa jos kyseinen laite asennetaan. Lisäksi laite poistamalla vika ei häviä. Erittäin mielenkiintoisia näkymiä..

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet
Vastaa lainaten