Lainaus:
quote:
Antakaapas vinkkejä, jos joskus tossa tulevaisuudessa olis varaa ja aikaa, vois hiukan piristellä. Eli kuinka ottaa rangen 3,5 kaasarikoneesta hiukan enemmän iloa, varsinkin alakierroksilla ja PIENELLÄ budjetilla!
Eli kuinka lähtisitte liikkeelle? Mitä vaihtoon ekaks? Kaasarit poes->ruisku? Vinkkejä pöljälle!
Kaikki pelkäävät itseään ja kaikki pitävät lähimmäistensä pelkoja naurettavina, joita ne itse asiassa onkin.
|
Eiköhän päde ihan samat perus reseptit, ku kaikkiin muihinkin koneisiin???
Ihan ensteks
uusi hieman "terhakkaampi" nokka-akseli ja samalla nostaa puristussuhdetta (mäntien vaihto tai kansien.....niin tuota onko roverin koneissa kansissa eri palotiloja??). Niin siis oletan, että sulla on sellainen laiskapuristeinen pannu, niin tuo puristussuhteen nosto tekee koneesta pirteämmän. Kansien kanavat vois tarkistaa (eli onko kuinka pahasti valupurseita tai muita virtausta haittaavia knöölejä) sekä tarkistaa imusarjan ja kansien kanavien kohdistuksen. Samalla pakosarjat voi kans vaihtaa.
Mä muuten vaihtaisin ne rangen kaasarit vasta viimeisenä muutoksena!!!! Alkuperäisillä kaasareilla, kunhan ne on ehjät ja toimii hyvin ja on oikeissa säädöissään saadaan hyvä alavääntö, hyvä toimivuus maastossa, eikä ole outoja rikkoutuvia sähkökomponentteja, liitoksia tai antureita, joita ruutta laitteistossa on.
<center>---------------------------------------
www.formula-offroad.fi
</center>