Lainaus:
quote:
En laittaisi omaani mitään 0W40 öljyä pelkästään sen hinnan takia, 2L tai vaikka 2L-T ei öljyiltä ihmeitä vaadi (ei hydr. nostajia, säätyviä nokkia tms.). Työpaikassa yli 40 Hiacea ja uutena niillä ajetaan 5W40 öljyillä mutta jo vajaat parisatkua ajetut saa syödä samaa 10W30 mitä työkoneetkin. Puolimiljoona kulkeevat huoletta, koneremppa kun ei kallis ole niin taitaa jo hankkia 70tkm kyhyemmän elinikänsä aikana ölyillä sen hinnan. Noin nninkuin vertauskuvalliseti öljyn hinta vastaan laatu.
|
Ei nyt suoranaisesti tuohon edellä olevaan liittyen, mutta tulipahan taas mieleen. Outoa mun mielestä toi autojen huollattaminen. Uutena maksetaan kalliit huollot ja laitetaan vimosenpäälle öljyt ja vaihdetaan jarrunesteitä ja kaikkee... Sit ku ikää tulee lähemmäs 10 vuotta ja pari satkua on rikki niin sana huolto käsittää enään pikaöljynvaihdon joskus kun muistaa ja halvinta laatua. Korjataan jos jaksetaan vasta sitten kun joku paikka laukee. Nesteitä ei vaihdeta ennenkuin pakon saattelemana sitten kun vesipumppu vuotaa tai jarruputki jysähtää. Menee vähän väärinpäin nuo huollot, uusi auto toimisi aivan takuuvarmasti vähemmälläkin hoivaamisella, mutta vanha vaatisi senkin edestä huomiota ja hellää hoivaa, uusia nesteitä ja monenlaista säätöä.
Sinänsä lähes kaikki kaupassa myytävät öljyt täyttää minimivaatimukset mitä tolla Toyotan koneella on, mutta kyllä en talvella mineraaliöljyä koneeseen kaataisi. Ite suosittelisin topicin aloittajalle esim. Teboil Diamond Diesel 5W-40:stä 10 litran kannussa esim. Tarjoustalosta 57 €.