Näytä yksittäinen viesti
  #4  
Vanha 03.04.2006, 09:18
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.403
Perusasetus

Mutamiehen kysymys, mutta vastaan, kun minullakin olisi kiinnostusta saada värkättyä unimog/traktorikäyttöinen isotuottoinen kompressori. Jatkuvakäyttöinen siis tarkoittaa, että sitä pyöritetään voimanottoakselilla koko ajan, mutta kompressorin tuotto katkaistaan maksimipaineessa, vaikka se kompura pyörii koko ajan. Kun paine laskee, jatketaan ilman pumppaamista, kunnes taas katkaistaan jne.

Imuventtiiliä mekaanisesti rajapaineessa lepuuttamallahan se onnistuu, mutta se voi olla vaikea toteuttaa.

Imuläpän/venttiilin voisi poistaa ja laittaa imuputkeen riittävän takapaineen kestävän takaiskuventiilin, jonka sitten ohittaa toisella putkella, jossa on tukkeena magneettiventtiili. Kun rajapaine saavutetaan, avataan magneettiventtiili ja mäntä lupsuttaa samaa ilmaa edestakaisin. Tarvitaan siis lisäksi pyttyyn sopiva painekytkin ja sopivasti sähköä. MG-venttiilin kelan jännite kannattaa olla rattorin sähköjen mukaan.

Kolmipyttyisessä pitäisi järjestää sama kolmeen kertaan, eli joka pytystä imu auki ja imuputkiin ne härpäkkeet. MG-venttiilit kytketään sähköistään rinnakkain ja yksi painekytkin ohjaa niitä.

Turvallisuuden vuoksi se MG-venttiili kannattaa varmaan olla mallia "jänitteettömänä auki" ja painekytkin vastaavasti "katkaisee rajapaineessa", niin ei jää huonon sähkönkulun hetkellä pelkän varoventtiilin varaan. MG-venttiilin painekesto ja toiminnan kannalta tärkeä sallittu paine-ero pitää varmistaa, jotta se myös aukeaa varmasti, kun paine on ylhäällä.

Mahtaisiko tuommoinen viritys toimia?


Offipalsta.com - sinne ne webwheelerit menneet on
Vastaa lainaten