Joo mäkin sain eilen lootan nippuun niin että voi alkaa nosteleen takas autoon kiinni. Kuvia löytyy - >
http://www.g-69.tk/gallery2/projekti...0/jakolaatikko
Työstin lootaa vähemmän ja laitoin ison rattaan sisään niin että yhdistelmärattaan tappi ei ollut paikoillaan. prikkalaakerit laitoin tiivisteliimalla kiinni jakikseen niin oli helppo homma.
Ongelmatonta ei taas ollut kun yhden rattaan laakeriholkista tuli niin tiukka sovitus että jouduttiin sorvilla työstämään että meni akselin päälle. Kyseessä oli sellanen ohuempi holkki kun taas uuteen isoon rattaaseen tuli sellanen "parempi" paksuseinämäinen holkki.
Toinen ongelma oli että sovittaessa yhdistelmäratasta prikkojen kanssa paikalleen huomasin että jakiksen kuorissa oli eroa. Olin ilmeisesti ottanut 1975 mallin kuoret ja tässä oli eroa 1978 malliin siinä että yhdistelmärattaalle oli sivuttaistilaa noin 2-3mm vähemmän. No hiomalla sain tämänkin korjattua, tosin aikaa meni runsaasti koska suurimman osan tein käsin hiomapaperilla kun tila oli aika ahdas.
Öljyroppu piti rällätä matalaks ja samalla lähti vakiomagneeti mäelle. Porasin roppuun reiän ja liimasin uuden magneettilapun siihen kiinni. Magneetti löyty muuten puretusta tietokoneen kovalevystä jossa helvatan vahvat magneetit. Piti vaan rälläköidä reikään sopiva pyöree lätkä sellasesta parin millin magneettilevystä.
Ootko muuten MK kattonut tota ison rattaan ja yhdistelmärattaan linjausta. Mulla ei ihan millileen osu rattaat kohdalleen sivuttaissuunnassa (ero on kuitenkin tosi pieni). Lienee tossa vois noilla shimmeillä vaikuttaa asiaan jotka tulee sen mutikan alle jossa mittarinvaijerinlähtö.
Edited by - mikjus on 22/03/2006 10:35:56