Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 10.03.2006, 21:49
SuurSyömäri:n Avatar
SuurSyömäri SuurSyömäri ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 19.11.03
Sijainti: Oulu
Viestit: 2.618
Perusasetus

Okei jos kukaan ei viittinnä. Dieselvetureissa joissa on ollut 3 litran koneet on käytetty ns. kierrejousista kytkimen paine asetelmaa. Eli kolmekyntinen. Käytössä todettu erittäin hyväksi ja kestäväksi kytkimeksi mm. V8 koneen väännöillä.

3,44 litraisissa koneissa on käytetty molempia variaatioita. Mutta tuoreemmissa usein ns. lehtijousista kytkintä. maallikolle sanoo... saman näkönen ku ooppelin paineasetelma. Uudemman lehtijousisen kytkinlevy on n. puali senttiä halkaisijaltaan suurempi kuin kolmikyntisen. Joka toisaaltaan EI tarkoita sitä että lehtijousisessa välttämättä olisi parempi voima kytkimellä. Tarkoittaa lähinnä sitä että lehtijousisen kytkimen pitämättömyyttä tällä kytkinlevyn halkaisijalla kompensoidaan.

Oukei jos kysymyksesi tarkoitti sitä että passaako kytkimet ristiin niin vastaus on kyllä passaa! ja suosittelen ns. vanhempaa kierrejousellista kolmekyntistä modelia.

painelaakereista en muista mieten se meni. oliko eroa???????????? muistaakseni ei ollunna.

Edit: jos lisää kysyttävää niin soita p.040-5643260

-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Edited by - SuurSyömäri on 10/03/2006 21:51:32
Vastaa lainaten