Lakko on aivan perseestä. Tulee kalliiksi tollanen touhu monille esim opiskelijoille.
Käyn koulua Helsingin keskustassa ja kuljen julkisilla sinne, koska parkkipaikat sikahintaisia ja autolla ajelu on kallista, jos ei jostain tulekin sitä rahaa sitten.
Eli nyt on sitten kuukausilippu bussiin, joka ei kulje. HJ:ssa ei hehkut toimi, eikä ehdi korjaamaan (seisoo tuolla pakkasessa pihalla). Pitää kulkea penarilla kouluun ja se tulee kalliiksi (ja matka kestää helposti 2x yhtä pitkään kuin bussilla)... ja ei löydy parkkipaikkaa yhtä helposti kun hojolle ;-( Hernesaaresta tietysti taas viety ilmaisia parkkipaikkoja, kun kaupunki "rakentaa".
Helevetin lakkoilijat. Olis jo aika tämänkin lakon loppua.
Ja se osa-aikatyöjuttu on kyllä ihan puutaheinää, yritetään viedä esim opiskelijoilta mahdollisuus tienata vuokrarahat (itse olen tehnyt kuljetusalalla paljon töitä osa-aikaisesti ja aivan vapaaehtoisesti, kuten moni kaverikin). Vaihtaa firmaa, jos ei meininki miellytä. Kyllä kuskeille töitä on ja hyvä kuski voi vähän vaatiakin.
|