Joo, eli nostajien lisäksi kannattaa jakopää vaihtaa samalla - ja tilkkeet, stefat ja semmoset...
Vesipumppu + letkut, klemmarit ja sen semmoset kandee nyt vähintäänkin tarkistaa ja jos paljon ajetut ni vaihda samoilla töillä. Jossain 200tkm nurkilla mulla antautu XJ:ssä myös flektin visko (ulkona 40C, läpiajettavassa safaripuistossa strutsien seassa, ei naurattanut yhtään pitää lämppäriä täysillä ja ikkunat kii), eli mietipä senkin kohtaloa.
-edit: Ja kerran petikon viinakaupan edessä putos dampperista ulompi kehä maahan ja vieri jalkakäytävälle... onneks oli tyhjäkäynnillä eikä kukaan sattunut kulkemaan ohi... vaimo meinas kyl polttaa näppinsä ku usutin sitä noukkimaan sen talteen :-)... samalla tietty kaik apulaitteet lakkas pelaamasta kun hihnapyörää ei enää ollut ja hinurikeikkahan siitä sit tuli. Jos vipattaa yhtään tai siivujen väliin vulkanoitu kumi pursuilee ni vaihda sekin saman tien.
Nuo siis semmosia, joita kannattaa pohtia jos luotettavuudella on erityistä merkitystä (off road, pitkät ajelut vieraalla maalla !!??).
Tapsa
- Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea -
Edited by - Tapsa_ja_Dumbo on 22/01/2006 09:16:18
|