Näytä yksittäinen viesti
  #13  
Vanha 08.12.2005, 22:00
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.393
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Myöhemmin ilmeni, että osa kaseteista oli lainattu eteenpäin
Sama homma, kun erehdyin kerran lainaamaan hyvän Pogues-LP:ni "If I Should Fall From Grace With God" vuodelta 1988 yhdelle kaverille, jonka oletin pitävän huolta lainatusta tavarasta ja palauttavan sen. Kouluajoilta vanha luokkakaveri ja sellaista. Kun menin noin vuoden kuluttua kylään ja kysyin sitä älppäriä takaisin, niin etsimisen jälkeen isäntä totesi, että se on varmaan sillä-ja-sillä kaverilla lainassa. Just joo ja se om'moro sitte sille vinyylille.

Nykyistä autoa olen lainannut aika kitsaasti. Pari kertaa lainasin samalle miehelle traileriveturiksi ja tuli takaisin aina täyteen tankattuna ja kuormaliinat pestyinä.

Kerran lainasin autoa hyvälle tutulle, mutta homma meni myöhemmin uuteen harkintaan, kun satuin kerran hänen kyytiinsä erääseen toiseen laina-autoon. Sitä vietiin kyllä sen verran reippaasti, että totesin siinä vänkärin paikalla pelkääjän kahvaa puristaessa, että "täytyypä pitää mielessä" tjsp.


--- .-.. .. - .--. .- / ..- - . .-.. .. .- ...
Offipalsta.com - sinne ne webwheelerit menneet on
Vastaa lainaten