Autovero poistuu suomesta, ennemmin taitaa helvetti jäätyä.
Jotain pientä sievää näpertelyä voipi olla. Se että autovero poistuisi kokonaan niin miettikääpäs minkälainen sota ja haloo siitä nousisi. Osta kallis auto jossa on myös paljon veroa hinnassa mukana ja sitten ilmoitetaan että ko. vero poistuu. Eiköpä vituttaisi yhtään. Entäpä sitten vuosittaiset verotukset käyttö- kv vero ym maksut. Jostain valtio sen saman veromääärän ottaa, lahjaksi ei halpaa autoilua suomessa tulla koskaan saamaan.
Ainoa joka tässä on kusessa on kuitenkin verottaja itse, oiken kotimainen malliesimerkki siitä miten ammutaan omaan jalkaan ja vahingon ja kivun kuitenkin kärsii tavan sukan kuluttaja.
p.s. milläs se vero sitten korvattaisiin ja kuinkas selitätä kalliin auton ostajalle että nyt on sitten maksettava kovempaa veroa kallilla ostetun auton lisäksi kun autovero on poistettu.
Eipä taitaisi riittää sanonta elämä on tai että ruotsista saa helvemmalla.....
-- Wannabe OFF-roader --
l-200@offipalsta.com