Näytä yksittäinen viesti
  #85  
Vanha 21.11.2005, 12:18
HÖNÖ HÖNÖ ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 13.07.05
Sijainti: hollola, Finland.
Viestit: 113
Perusasetus

Kiitos kaikille PäHäMän pojille kun saatiin olla harjoittelemassa maastossa kurvailua kokeneessa ja vauhdikkaassa porukassa.

Paljon kun puuhaillaan niin tilastotappioita sattuu. Onneksi tälläkään kertaa ei sattunut oikeasti mitään vakavaa (aloittelijankaan silmin). Totta on kuitenkin että maltti on valttia. Muutama lisä sekunti miettimiseen, ennenkuin painaa lapun lattiaan tai pistää vinssin kiskomaan, säästää kalustoa ja kuskia.

Kun edellisiä viestejä lukee saattaa helposti saada käsityksen että kalustoa pilkkoontuu venäjällä ajellessa erityisen paljon. Mielestäni osa on pelkkää tilasto harhaa. Omalla kohdalla suurin syy lienee huono ennakko valmistautuminen ja kaluston perusluotettavuuden puuttuminen. Sähkö ja polttoaineen saantiin liittyvät viat kuski saa laittaa huonosti tehtyjen kotiläksyjen piikkiin. Karjalan männikköön singonnut jäähdyttäjän ropelli sen sijaan lienee vahinkona jo harvinaisempi (onneksi ei hajoittanut syyläriä). Tietääpähän tälläiseenkin varautua tulevaisuudessa, joko vara ropellilla tai asentamalla sähköisen lisäflektin.

Omaksi ja ehkä vielä enemmän muiden ihmeeksi rangen vetolaitteet kesti vaurioitumatta. Ehkä noi paremmat / paksummat vetotikut ja arb auttaa. tosin varovaisesti yritin sitä talutella, silloin kun omin voimin etenin.

Kaikesta huolimatta minuun teki suuren vaikutuksen ryhmässä vallinnut hyvä henki, kaverin auttamisen halu sekä kova tekemisen meininki. Toki siellä annettiin ankarastikin palautetta, jos siihen vähänkään oli aihetta. Myöskään vinoilua tai jopa vittuilua ei säästelty. Tosin kaikki kommunikointi sujui hyvässä hengessä. Tälläisille retkille osallistun tulevaisuudessakin mielellään, jos vain porukkaan huolitaan.

Auto talven aikana perusvarmaan kuntoon ja takaisin isiemme maille.

hönö + ilkka + vihreä vessa



Vastaa lainaten