Vai meinaa HJ tuprautella?
Päästömittaus on kyllä ylimääräistä kiusantekoa näille täysikäisille autoille!
Syytä lähtisin etsimään seuraavasti:
a) ajettu liian sievästi edelliset 100 km (nilkka suorana ja ei alle 3500 rpm isompaa vaihdetta) tai SUODATTIMET likaset (PA/ilma/vedenerotin/pa letkussa ilmavuoto)
b) syöttöpumpun kalvo/kaasuläpän letkut vuotaa (ei todennäkoistä, koska vedot ei "hyvässä kondiksessa")
c) pakkosyöttö meinaa jäädä päälle (ei todennäkoistä, koska vedot ei "hyvässä kondiksessa"), huomaa siitä että pumpun takapäässä oleva vipu ei liiku pehmeästi. (se "vinkkarin" moottorin ohjaama)
d) jos mikään ym. ei täsmää niin jokin paikka jumii dsl puolella. Minä tekisin esim 4 litran kannuun seuraavan koktailin (muistaakseni HJ:ssä ei ole paluuputkea dsl): 2 litra tuhkaamatonta 2T öljyä (Miel TB :-), 1,5 litraa diiseliä (miel. talvilaatu) ja 0,2 l 98 okt. bensaa.) ja ajaisin koneen pelkällä dieselillä kuumaksi, (matkanopeutta väh.10 km) ja sitten k.o litku HYVIN sekoitettuna letkulla siirtopumpulle ja matka-ajoa normaalisti 5 km ja sitten nilkka suorana, esim moottoritietä 130km/h tai iso kärry perässä tms, 20 km.
Jos k.o lantinki jää suodattimiin niin se jämähtää pakkasella!
e) jarrut päällä?
=> 2t öljy on herkkua dsl moottorille, itse käytän säännöllisesti.
(Yli puolet käytettäessä litkua pitää ohentaa 1/10 98E:llä)
=> Pahimmillaan vainajille (Metsälöydöille jotka ei lähde käyntiin edes apuvirralla) on syötetty 80% 2T ja 20% 98E ilman dsl osaa(suodattimessa jonkin verran) hehkutulpat irti ja tupla jännite ja kun alkaa haista öljy niin kynnttilät kiinni ja tulille
Viherpiipeltäjät (ei -harrastaja) ovat saaneet aikaan sen että dsl:ssä ei enää ole voitelevia rasvoja samallalailla kuin aiemmin.
Kuulostaa varmaan rajulta, mutta toimii
-j-
Note! This message was posted anonymously!
|