Näytä yksittäinen viesti
  #4  
Vanha 10.10.2005, 20:51
vah:n Avatar
vah vah ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 26.10.02
Sijainti: Internet
Viestit: 357
Perusasetus

Merkitystä on siinä, että periaatteessa "kuka tahansa" on rikollinen, vaikkei sitä valvotakaan. Tätä hyväksikäyttäen sitten saadaan "kuka tahansa" kuseen, jos vaikka ei kengännauhojen väri satu miellyttään. (En usko, että tuota kuitenkaan tulee pahemmin tapahtumaan käytännössä, mutta tuo vaara on aina laeissa, joita ei valvota.)

Suurempi haitta kuitenkin on moraalinen, koska kyseisellä lailla ei ole mitään moraalista pohjaa, vaan on rahanvallan sanelema, eikä sitä näin ollen voi mitenkään ajatteleva ihminen kunnioittaa. Elän kuitenkin toivossa, että tuohon piakkoinkin (muutaman vuoden sisällä) tulee joku muutos parempaan. Ei tämän maan päättäjät voi olla _niin_ perseestä, ettei saa tämmöistä vääryyttä korjattua.

Normi-mp3soittimen käyttäjää olettaisin haittaavan, ettei suomenkielisiltä sivuilta enää voi lukea ohjeita kopiosuojatun cd-levyn rippaamiseen (soittimelle siirtoa varten). Uskoakseni hiukan nihkeesti semmoisesta uskaltaa enää kukaan kertoa, kun kopiosuojaksen kiertämisestä keskustelusta tulee lain vastaista. Tietenkin teinixit tämmöistä tietoa saattavat julkisillakin foorumeilla edelleenkin levittää, kun eivät tiedä sen olevan laitonta.

Netistä lataamisestakin taisi tulla laitonta (tähän asti se ei ole sitä ollut), mutta tällä ei sinänsä ole suurta merkitystä, koska nykyisillä P2P-ohjelmilla, joilla musiikkia enempi pystyy netistä lataamaan, joutuu väkisinkin myös jakamaan sitä eteenpäin, mikä on jo nyt laitonta.


- vah

--
Oon nätti.
Vastaa lainaten