Näytä yksittäinen viesti
  #11  
Vanha 05.10.2005, 13:00
jpl jpl ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 14.07.04
Sijainti: Salo Märynummi Finland.
Viestit: 430
Perusasetus

Ota akusta maa irti, ettei sula kiintoavain käteen. Sitten ne piuhat startilta irti. Startti on yleensä 2-3 pultilla koneessa kiinni. Ne irti ja sulla on startti kädessä. Jos et ole ennen tehnyt starttiremppaa, niin voisi olla parempi viedä se johonkin autosähkökorjaamoon. Mutta onnistuu se yleensä itsekin tehtynä.

Samalla kannattaa katsoa laakereiden ja hiilien kunto ja vaihtaa tarvittaessa. Jos kollektori (se kupariliuskoista tehty lieriö moottorin päässä) on pahasti kulunut, se pitää sorvata. Muuten riittää sen puhdistus esim. hienolla smirgelikankaalla.

Niin ja sitten kun kasaat sen, niin bendiksiin (systeemi, joka tuuppaa sen hammaspyörän ulos) EI SAA laittaa vaseliinia tai mitään muutakaan kylmässä jämähtävää rasvaa. Ei taatusti toimi pakkasella.

HJ61 -90 & LJ70 -89

Edited by - jpl on 05/10/2005 14:13:55
Vastaa lainaten