Lainaus:
quote:
Lainaus:
quote:
Juus elikkä oon vasta ostanut maasturin(suzuki samurai)ja nyt kysyisin mitkä renkaat toimii sekä maastossa että tiellä?Entä onko laillista korotusta olemassa kun kyselee niin kaikki on vähän epävarmoja että mikä menee konttorilla läpi?Ei kait tän enempää tällä kertaa,kaikki neuvot tulee tarpeen.
|
Vastaus kysymyksiin: torstaisin klo 19 Hennalan Shell. <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
|
Viime torstaina taidettiin jo jutustella asiasta.
SOA on laillinen kunhan korotusta kompensoi esim alkuperäistä suoremmilla tai jopa ylöspäin kaarevilla jousilla.
Korinkorotusta ei ole kielletty laissa alle 1500kg autoille, ainastaan [u]YLI</u> 1500kg on sallittu tietyin ehdoin<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> (piru raamattua ja silleen...)
Renkaikisi sinun kannattaa hankkia jotkut MT eli mud terrain tyyppiset renkaat. ovat hyviä ajaa tiellä ja maastossa ehdottomat. 29" ja 235/75/15 ovat isoimmat jota muutoskatsastuksesa hyväksytään, käytännössä ei mikään hirmu iso rengas ja ei tarvi juuri ollenkaan korotuksia suzukissa. Lokarin kaarien leikkaus ja pieni kumivasaralla naputtelu rittää.
Se etupuskurin päätykiinnike rauta kannattaa poistaa "ylimääräisenä".
Suzukissa siis max. jousikorotus 77m, max rengaskorotus 51mm. Siis lain mukaan<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Jos ja kun tulee kysymuksiä niin tuu poikkeemaaan meidän tallilla sopenkorvessa, vinkkejä ja neuvoja kyllä annetaan sen mitä pystytään.
"I feel sorry for people who don't drink. When they wake up in the morning, that's as good as they're going to feel all day "<img src=/smiley/beer.gif border=0 align=middle>