Ranget kanssa on yleensä aina laitettavassa kunnossa. Ellei sitten osta uudempaa ja niissäkin tahtoo noita laitettavia paikkoja olla.
Jos budjetti on pieni, siihen laittoon on syytä varautua. Itse ostin talvella ensimmäiseksi maasturiksini tuon 86' 3.5 EFI Rankun kohtuuhinnalla. Alkukesästä hitsailtiin takapäästä rungon viimeinen poikkipalkki, sekä lokasuojan kaaria takaa ja viimeisen kehän alapalkki kokonaan uusiksi. Helmat olivat ihme kyllä täysin kunnossa. Keulan koripeltejä pitää laittaa sitten ensi keväänä uusiin puihin kummaltakin puolelta. Onneksi se ei ole järkyttävän kallista. Jos ostaa vanhemman kuin 86 rankun, ovat nuo koripellit ja kehät pultattu kiinni, eli ne ovat aika helppoja vaihtaa ja korjata. Uudemmissa menee sitten hitsauksilla, johon ainakin meikäläinen tarvitsee apua - ikävä kyllä.
Sähköpuolella on tällä hetkellä joku pikku ongelma <img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>, jota kovasti yritetään ratkoa.
Ja bensaa menee omiksi tarpeiksi - mutta menköön.
Plussana: on tullut viimeiseen puoleen vuoteen opittua aika p.....sti uusia asioita autoista ja moottoritekniikasta.
-TimoV
"Dieselit ovat köyhiä varten!"
|