Aivan totta..
Herkällä hetkellä naputtelen myynti-ilmoituksen rakkaasta kumppanistani, jota vuoden ajan elvytin ja kasasin, hikeä ja kyyneleitä säästämättä.
Kyseessä nelivetoinen jäykkäakselinen 85 -vuosimallin Hilux, 2.4 dieselkoneella. Auto on entinen kaivosjuhta, joka on rakennettu käytännössä uusiksi. Vain hyvin toimineet moottori ja vaihteisto, sekä etuperä jätetty penkomatta. Autossa on ARBn paineilmalukko taka-akselilla, OMEn täydellinen jousitus polyuretaanipuslilla, uusitut kardaanien ja etuvedon nivelet, läpikäyty runko ja kori, flatbed -lava turvakaarella ja kaikkea muuta hauskaa. Vekottimella on ajettu jotain 300+ Tkm. Eli en muista kilometrejä.
Kuvia matkan varrelta ja valmiista vekottimesta löytyy Nallen galleriasta ja niitä voi joku tännekin siirrellä, jos haluaa. Itse en edelleenkään osaa.
Vikojakin löytyy:
Lohkolämppäri sanoi pox, sektorivarsi on väljä (liekö kiristettävissä), etuikkunoiden tiivisteet persiistä, lämmityslaite pyörii vain 3 -nopeudella, auto on likainen ja siinä on muuan lommo.. Mutta nää on kai pieniä juttuja.
Kuvista poiketen auto myydään ilman vinssejä (valmiudet jätetään, eli piuhat ja pedit), ilman Swamppereita (alle pultataan leimassa olevat 235/75R15 nakit Jeepin aluvanteilla) ja ilman LA -puhelinta ja antennia (mukaan saa vanhan rikkinäisen banaaninokian)
Ehkä paras ja ainoa julkinen meriitti vekottimelle on, että se kelpuutettiin Lapland Trophyn safarisuunnistusluokan voittajajoukkueeseen.
Hintaa vekottimella on 7500Euroa, mikä on iso kasa hynää, mutta tarinan ja pultattujen osien hinnat tietäville kenties kohtuullinen. Vaihtoon voi ehkä tarjota aitoa paku LJtä tai BJ75sta. RJ ja erittäin suurella varauksella Jeep Wranglerikin käy.
Auto ei ole kaunis, mutta se on verrattain hyväkuntoinen ja luotettava, eli mitään loppuunajettua rieskaa ei kannata vaihdossa tarjota.
Kiitos ja Anteeksi ja pakko ei ole myydä, mutta ainahan kannattaa kokeilla.
Kaivaa se..
www.nalle-offroad.com