Näytä yksittäinen viesti
  #20  
Vanha 29.06.2005, 18:45
Pikku_Nasu Pikku_Nasu ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.07.04
Sijainti: Hellsinki, Finland.
Viestit: 161
Perusasetus

Se kuumalankasysteemi on mun mielestä n. 10 kertaa parempi. Ainut ongelma niissä on steppermotorin ailahtelevainen toiminta joskus ja toisaalta senkin meininkiin vaikuttaa noi alipainevuodot yhtälailla.
Tarttee huomata se, että lämpöanturi ja TPS on molemmissa samoja, kuin myös bensapumppu ja sytytyssysteemi vuodesta n. -88 eteenpäin. Ja TPS-viat on yleensä hiton ovelia etittäviä.
Kuumalankaruiskussa on siis vanhuuden aiheuttamia vikoja yhtälailla. Ecuja ei mene rikki käytännössä ollenkaan, ellei niitä rikota(kastella tai peitetä niin että lämpiää). Myös ilmamäärämittareita ei mene juuri lainkaan.
Myös pa-talous ja keskialueen vääntö on kuumalanka ruiskulla aavistuksen parempia.
Minkäänlaisen 10-20v vanhan ruiskun kanssa eläminen ei varmasti tule ikinä olemaan ongelmatonta. flappermallin paras puoli on varmasti se yksinkertaisuus. Ymmärrän hyvin, että kaikilla ei ole intressiä käyttää kyseiseen syteemiin hirveesti rahaa, mutta jos ei tasan tiedä mitä tekee, ei varmaan kannata mitään monimutkasempaakaan laitteistoa ihan siviiliautoon lähteä ostamalla ostamaankaan.
Takuukorjatut aivot on ihan hyvä vaihtoehto, joskin ne kyllä maksaa jonkun verran, läppämallin ilmamäärämittari taas on vähän ongelmallinen juttu Kysyin joskus Suomen Boschilta uutta(se on siis AINA Boschin valmistama, hei lucasvitsailijat), maksoi jotain 600-700e? en muista enää. Niitä melkein joutuu briteistä kyselemään käytettynä, jos kohtuuhintaan haluu. En ole koskaan tutkinut, kävisikö jonkun muun auton möntti.
Masinolia voi mielestäni laittaa ihan hyvin noihin ruiskurangeihin, ainakin masinol KAT käy varmasti.
Mitäs Tapsa sanot jos laitan yhen romppasen ja yhden SUn ja katotaan kummalle puolelle kallellaan
käy paremmin? Tosin en tähän alla olevaan peliin.
Sellasta..

Antti L
RR-73

Vastaa lainaten