Lainaus:
quote:
Kyselyikä iski
Kukas tolla uatsilla liikkuu? Melko makian värinen peli.
Sitten se suurempi HÄ. Siis etujousien riiput edessä
Kertokaa heti mitä sille on tehty. Pelaako, mistä, paljonko, miks, ym.<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
--Instrument, sano ryssä kun rautakangen näki.--
|
No minähän sillä!
Toi etupääviritys katoaa tossa kuukauden sisään. Se on sellanen kallion tunnustelija => kopsii aika helposti kiviin ym. esineisiin josta en niin suuremmin tykkää. Tuon virittelyn syynä on tiettävästi ollut halu laittaa jokin tojota-merkkinen tehostettu simpukka rungon ulkopuolelle, jolloin etujousen ja simpukan väliin on jäänyt olematon rako. Tämä on taas rajoittanut sisäänjouston käytännössä nollaan. Tämä oli oma veikkaus tuosta rakentelun taustasta.
Jokin reissulla ollut voisi kertoa miten se toimi, kun en itse sitä käytännössä nähnyt, enkä ole sen testaukseen liiemmin aikaani uhrannut. Löytyihän toki sellaisia paikkoja, missä tennari kävi ilmassa, mutta muuten peli meni suht mukavasti. Iskarit oli vaan aika loppu ja pompotus oli sen mukaista.
En suosittele kenellekkään tuollaista ratkaisua. On varmasti paljon parempia/viksumpia? tapoja saada alusta toimimaan kuin tämä.
Edit: Hokasin juuri tuosta kysymyksestä et kysymyksessähän on tuo vanhempi malli (469), ja nuissa uudemmissa (315**) muuttui jossain lähellä -90 -lukua riiput takapuolelle. Kyse lienee tästä...?
Edit II: Tapsahan jo kommentoikin tuota toimivuutta <img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>. Kiitos hänelle, kun uskalsi aukaista sanaisen arkkunsa.
"On olemassa kolme tapaa menettää rahansa: naiset, pelaaminen ja insinöörit. Kaksi ensin mainittua ovat mukavimmat, mutta viimeinen varmin."
-Paroni Rothschild-
Edited by - ideanikkari on 24/05/2005 20:15:25
Edited by - ideanikkari on 27/05/2005 16:21:55