Näytä yksittäinen viesti
  #6  
Vanha 21.05.2005, 12:59
hector hector ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 19.03.05
Sijainti: Lappohja (Hanko), .
Viestit: 1.048
Perusasetus

Jo tiukassa oli vetarin päällä. Piti lämmittää että irtosi. Ja tietysti kun oli pyörinyt väärää pintaa vasten (knuckle spindeliä vasten) niin horoksi oli holkki mennyt, eli maananataina toyotalle soitto ja uutta tilaukseen.
Purkaessa oli pronssipurua eli holkki oli kulunut.
Palaan asiaan tuosta eripituisuudesta, kunhan olen juonut kahvit ja kasanut toisen puolen ja mittailut nuo pronssiholkit.
Kun holkki oli horo niin akseli oli painanut stefaa ja öljyt oli nivelessä. Ilmeisesti öljyn seassa ollut kosteus tai jokin muu vuotovesi oli samaisessa nivelessä ruostuttanut pintoja ja alempi kääntölaakeri oli syöpynyt pilalle (alin kohta mihin vesi hakeutuu). Toinen puoli missä vaseliinit oli suht hyvässä kunnossa niin ei esiintynyt mitään em. Niinpä nyt tietää ettei kannata huonoilla rasvoilla nivelissä ajella.
Muutoin yli 700 tkm ajetuksi hojoksi niin vetonivelen kuularadat oli aika vähän kuluneet urille, kun hojolla on edellinen omistaja lähinnä ajanut maantiellä ja onneksi aika vähän nelivedolla.
Laitan kuvia kunhan ehdin.

Vastaa lainaten