Näytä yksittäinen viesti
  #10  
Vanha 01.05.2005, 20:09
JF JF ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 14.11.03
Sijainti: Espoo
Viestit: 1.786
Perusasetus

Ei välttämättä sieltäkään löydy helpolla. Autoon kun on tehdas laskenut ja mitoittanut tietyt jouset (ja ehkä jotkut jäykemmät kärryn vetoa varten) niin ne ovat tietysti maahantuojan mielestä hyvät. Korotussarjoja tarjoavat yrityksetkään aika harvoin kertovat kaikkia yksityiskohtia jousistaan.

Eli käytännössä kannattaa kuitenkin vaivautua menemään sinne auton alle mittanauhan ja mielellään työntömitan kanssa. Jousivakion laskemiseksi ei oikeastaan tarvitse kuin langanpaksuuden, kierrosten lukumäärän ja jousen kokonaishalkaisijan mitattuna langan keskipisteiden väliltä. Eli jos mittaa koko halkaisijan, niin vähentämällä siitä langanpaksuuden ollaan aika lähellä totuutta.

Progressiivisissa jousissa tulee kai jousivakioksi toisen asteen yhtälö (näin maalaisjärjellä mietittynä) joten jos jousi näyttää siltä, että kierteen "nousu" tihenee toista päätä lähestyttäessä, ei laskutoimitus olekaan ihan niin helppo kuin tavallisella jousella. Pitääpä perehtyä kunhan ehtii.

Kannattaisikohan perustaa joku topicci ihan vain kierrejousille ja näiden mitoille, nimittäin olen nyt orastavaa projektia käyntiin saattaessani tutkinut aika lailla eri autoista löytyviä jousia joa jonkun elämä voisi helpottua jos ei tarvitsisi kaikkea laskea ja tutkia toistamiseen.

Hallille on kertynyt lojumaan kauhea keko erilaisia jousia, joten valinnanvaraa on kyllä - ja todennäköisesti vain kaksi tai kolme paria niistä on sopivia tulevaan käyttöön. Tai jos eivät nekään tuo autuutta, täytyy alkaa harkita progressiivisia jousia tai ilmapalkeita tms.

Vastaa lainaten