Näytä yksittäinen viesti
  #11  
Vanha 12.04.2026, 22:38
ika ika ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 31.12.14
Sijainti: Varsinainen Suomi
Viestit: 284
Perusasetus

Tuli positiivista palautetta annettua jo paikan päällä, mutta pyynnöstä lisää ajatuksia...

Otetaan kehitysehdotuksia ensin.
- Jos rastikoordinaatteja on jossain ladattavissa, niin osoite olisi hyvä olla kilpailuohjeissa. Jos ei ole ohjeissa, niin pitäisi löytyä vähintään kilpailutoimistolta. Nythän nämä oli jaettu vain sähköpostilla kisaa edeltävänä yönä, joka on sinällään erinomainen tapa - mutta kaikki ei ole sähköpostissa 24/7 eikä kaikilla ole sähköpostia kännykässä.
- Aluetta halkovasta aidasta kerrottiin ohjaajakokouksessa, mutta suosittelisin aidan merkkaamista karttaan.
- Karttaan ei kannattaisi jättää sellaisia merkintöjä joille ei ole selitystä. Vihreä viiva oli nyt arvattavissa yleisöalueeksi, vaikka se vähän ylisuurelta vaikuttikin. Maininta merkkien kuvauksissa olisi riittänyt.
- Kanttiini oli hyvän yleisöparkin ja muun oheistoiminnan lähellä, mutta olisiko yleisöalue ollut parempi paikka kanttiinille.
- Muutama rasti oli sellaisessa paikassa, että sinne ei ollut mielestämme riittävää ajoreittiä. Pienien puiden kaataminen oli sallittua, mutta kohtuu siinäkin hommassa pidettävä.

Positiiviset vievät kyllä voiton tässä kokonaisuudessa.
- Varikkoalue on erinomainen. Ei ole pelkoa, että edes yksivetoinen yhdistelmä jäisi jumiin.
- Alue on loistava. Kalliota eri vaikeusasteilla. Metsäisiä alueita lukuisine ajourineen. Pieni miinus siitä, että kauimmalle rastialueelle oli vain yksi ura ja sekin märkä ja kantoinen - olisi mennyt tosi huonoksi jos siellä olisi käyty enemmän.
- Rastitus oli hyvää. Oli niin helppoja kuin vaikeitakin paikkoja. Siimoitukset järkeviä.
- Kahden hengen tiimi ja pikkupyöräinen auto, niin vaikea ihan varmuudella sanoa, mutta rasteja taisi olla riittävästi. Tykätään tästä tavasta, että rasteja riittää vaikka jättäisi vaikeimmat hakematta. Taktikointi on aina kiinnostavampaa kuin kilpailla siitä kuka hakee nopeiten kaikki. Kaikkien rastien haku olisi vaatinut 3 min / rasti tahtia ja se on mahdollista tällaisella alueella - eli ei kannata vähentää vaikkei nyt kukaan kaikkia hakenutkaan.
- Helppo kisa osallistuttavaksi. Ei tiesiirtymiä. Ei yöpymistarvetta ellei kovin kaukaa ole tulossa. Kohtuullinen ilmoittautumismaksu.
__________________
Vannepaja Offroad Team
Vastaa lainaten