Näytä yksittäinen viesti
  #53  
Vanha 23.08.2024, 00:55
NorthRider:n Avatar
NorthRider NorthRider ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 26.09.11
Sijainti: Tornio
Viestit: 349
Perusasetus

Ei ole tullu päiviteltyä tänne vähhään aikaan, kaikkea piti keretä kesän aikana tekemään mutta sehän meni jo

Tuli käytettyä tuktukki kattastuksessa ja siittä lopputuloksena hieno tarra ikkunaan Ajokielto tuli pitämättömästä käsijarrusta, muita vikoja oli takajarrujen epätasapaino, käsijarrun kahvan liikematka liian iso, himmeä kuskin valo ja pitkät ei pelannu... Eli aika pieniä vikoja. Jarruongelmat ratkesi ko tilasin, uuet jarruhihnat, jarrurummut ja uuet käsijarruvaijjerit. Valo-ongelmat johtu siittä ko oli pitkien plussajohto maissa niin poltti sulakkeen aina ko pitkiä vilkautti..
korjausten jälkeen uusinta yritys ja leimahan sieltä tuli

Napalukot käytin levällään ja kasasin uusien rasvojen kanssa. Seuraavana olis mm. akseleitten huohottimien aukasu, ilmajärjestelmän teko lukkoja varten, jakolaatikon öljyvuoto pitäis tutkia ja varmaan kaikkea pikku puuhaa löytyy.

Ilmajärjestelmän teko on homma joka ei aivan ole hallussa, saa nähä mitä siittä tullee Tarkotus olis hommata Viairin gallonan säiliö missä on neljä 1/4" paikkaa. Yks liittyis kompressoriin, kaks arbin solenoidelle, yks tyhjennyshanalle. Tarve olis vielä 1/4 pikaliittimelle paikka renkaiden täyttöön ja yks paikka mikä menis painemittarille.. Voiko nuita säiliön paikkoja jakkaa uros/naaras/naaras T-adapterilla vai miten tuo kannattais toteuttaa Vai tillaanko suosiolla 2 gallonan säiliön missä olis 6 paikkaa valmiina?? 4x4 Partsilta löytyy 2 tuuman valaistu painemittari, mutta sen liittämisestä järjestelmään ei ole kyllä tietoa... Jos joku vois asiaa valottaa niin olisin kiitollinen
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	IMG_20240807_100715_491.jpg‎
Views:	478
Size:	191,2 Kt
ID:	107706   Click image for larger version

Name:	IMG-20240807-WA0002.jpg‎
Views:	425
Size:	218,3 Kt
ID:	107707   Click image for larger version

Name:	IMG_20240708_145300_451.jpg‎
Views:	404
Size:	334,6 Kt
ID:	107708  
__________________
Siinä hetken aikaa tuumailtuani totesin, että asiat menivät yllättävän nopeasti vituiksi...
Vastaa lainaten