Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja lepoantti
Katsele ensiksi nykyisen tieliikennelain mukaiset vaatimukset kaarista ja niiden mitoituksesta, sitten tutkit ns. J-liitteen mukaiset niin huomaat, että mikään ei täsmää yhteen.
Jos auto on kilpipeli niin akk j-liitteen mukaiset ei kelpaa katsastuksessa, niiltä osin nykyiset rakentelumääräykset pielessä. Offipuolen kisaamispykäliin en ole koskaan perehtynyt, että täytyykö siellä olla ne akk:n hyväksymät kaaret. Ratapuolella ei kelpaa kuin akk kaaret, ja ne ei ole tieliikennekatsastuksessa enää ok.
Kyllä kaatotilanteessa hyvin kiinnitetty pääkaari vaikka ilman takatukia suojaa jollakin tapaa. Tuo rättikaton kehikkoehdotus on hyvä, siitä vain leimalle selittämään, että ei nämä ole kaaret ja siksi täytyy hyväksyä.
|
Mistäs nämä tieliikennesäädökset löytää?

Koska pykälät on muuttunu?
Onhan tässäki ollu pääkaari takatuin, mut meinasin tehä kunnolliset kaaret. Eli onko nykysäännöillä vanhoista autoista poistettava kaaret kokonaa vai mikä juttu?