Näytä yksittäinen viesti
  #478  
Vanha 14.01.2024, 11:56
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.949
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Kaitsu67 Näytä viesti
”Etu menetetään”
Hän nostaa esiin myös ympäristöä koskevan ulottuvuuden. Sähköauton akkujen valmistusprosessi tuottaa hänen mukaansa ilmakehään huomattavasti enemmän hiilidioksidia kuin polttomoottorimallien valmistaminen.

Niinpä sähköautojen on pysyttävä liikenteessä riittävän pitkään, jotta niiden ajamat nollapäästöiset kilometrit kompensoivat valmistuksessa syntyneet päästöt.

– Mikäli sähköauto heitetään saman tien haaskuuseen menetetään nollapäästöisiin ajokilometreihin perustuva etu.

https://www.iltalehti.fi/autouutiset...0-d10a2efcfe82

Sähköautojen hiilijalanjälki on ekologisuus on melkoista viherpesua....mutta eihän niitä faktoja haluta kovinkaan tuoda esiin, nyt taas kerran lipsahti.
Akuissa on sama homma kuin kodinkoneissa. Valmistajat ei hyväksy akkujen korjaamista tai tekee ne sellaisiksi ettei niitä voi korjata. Jos EU päättäisi että akut pitää olla korjattavissa niin kuin pääytivät nyt kodinkoneissa, niin sen jälkeen hölmöily loppuu.

Kyllä niitä akkuja nykyäänkin moni pikkufirma osaa korjata ja korjaakin, mutta sen jälkeen katkeaa auton takuu.
__________________
An nescis, quantilla prudentia mundus regatur
Vastaa lainaten