Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ISE
Onkos kellään tietoa jos vesikierto pumpun sammuttaa päiväksi ja käyttää vain yön aikana halvalla sähköllä,lyheneekö pumpun käyttöikä? Kyseessä saunatilat.
|
Meillä huoneilman termostaatti katkoo kiertovesipumppua kun on sähkövastuksella lämpiävä vesikiertonen patteriverkko ja nyt on myös ilmalämpöpumppu.
Entisen pumpun ikää en tiedä mutta näön perusteella vuodelta miekka ja kivi ja meidän asumisen noin kaksikymentä vuotta kesti jonka aikaa kokoajan katkonut ja kesät ollut topissa kokonaan välillä olen sitä pyöräyttänyt varoiksi ettei jumahda. Nyt uusi pumppu ollut noin kaksivuotta ja samalla periaatteella mennään ja ainakin vielä kestänyt.
Sen takia katkoo pumppua kun samalla vastuksella lämpiää osa lämpimästävedestä vapaakierrolla.
Kylppäri remonttissa tuli uusi lämminvesivaraaja lisäksi.
Juu tiedetään että ihme systeemit sitten kun pateriverkon kiertovettä voi lämmittää vielä lisäksi vanhalla puuhellalla jossa on vesivaipallinen pesä toisessa päässä.
Ja talo vanha rintamamiestalo ja rakentajan tekemät systeemit.