Näytä yksittäinen viesti
  #21  
Vanha 14.06.2023, 12:29
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.876
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Kustu Näytä viesti
Tuossa automaattisessa nelivedossa ei toisiaan ole keskitasauspyörästöä ollenkaan, mutta tehojakauman lukitus tapahtuu sen sijaan sähkömagneettikytkimellä. Jos tehot haluaa lukita 50-50, joutuu vain vaihtamaan tuohon "low" -tilaan, joka sitten myös laittaa alennusvaihteen päälle. Automaatti tilassa se voi lähettää 50% tehosta etupyörille (teoriassa) jos takapyörät sutii ja vauhtia on tarpeeksi.
Mitä sillä vakio setillä ajoi niin se ei tosiaan toiminut noin miten tuolla opuksessa mainitaan. Siinä on maininta, että kun laitat hitaan päälle niin neliveto olisi 50/50. No alunperin jos menit vaikka hankeen, pysähdyit ja lähdit liikenteeseen niin vain takarenkaat suti. Mutta toi saksalaisten duunaamaa lisäpalikka fixasi tuon ongelma. Eli siinä erikseen pystyy valitsemaan lock tilan sinne jakolootaan ja se oikeasti lukitsee sen jakolootan. Sen näkee ihan asvaltilla käännettäessä miten se vastustaa kääntöä. Heti kun laittaa auto tilan päälle niin tuo lukitus häviää. Alunperin jos asvaltilla laitoit low asennon päälle ja käänsit kaiken niin ei se mitään vastustanut. Ei ollut oikeastaan mitään eroa auto ja low asennon välillä, muuta kuin toisella puolella se meni hitaampaa.

Omilla kokemuksilla sanoisin, että toi automaatti neliveto on aivan turhanpäiväinen neliveto vakiona. Mutta kun siihen lisää tuon saksalaisten valitsimen niin johan se paranee huomattavasti. Sen jälkeen se neliveto on sellainen mitä se olisi tehtaalta pitänyt olla. Tosin on edelleen tilanteita, missä toi systeemi ei vaan tahdo toimia vaikka miten laittaa lock asentoa päälle. Tosin pitäs enemmän ajella maaston puolella niin ehkä oppis miten tuolla saavuttaa sen maksimi hyödyn nelivedosta. Se kun on erilailla tehty kuin aikaisemmat maasturit millä maastossa ajeltu. Normi käyttäjä tuskin noita eroja mitenkään huomaa. Nuo muutamat ongelma tilanteetkin olisi todennäköisesti ratkennut ajotapaa muuttamalla.
Vastaa lainaten