Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jimny2010
Nastarenkaiksi kauppasivat Continental IceContact 3 205/70R15. En huolinut, koska netissä haukkuivat täysin. Testivoitotkin peruttu.
Onko kokemuksia Nokian Nordman 8 205/70R15 nastarenkaista ?
Entä roiskeläppien tarpeellisuus ?
|
Tuo 205/70R15 on rengaslaskurin mukaan 3,6% pienempi kuin alkuperäinen, joten mittarivirhettä tulisi lisää ja maavarakin pienenisi reilun sentin. Jostain syystä Suzuki-liikkeet tarjoavat kuitenkin tuota kokoa, lieneekö vanhasta muistista edellisen korimallin perusteella. Esim. 205/75R15 olisi aika lähellä alkuperäistä. Läppien tarpeellisuus riippunee millaista ajoa on ja renkaan leveyden lisäksi vanteen ET:stä eli kuinka ulkona renkaan ulkoreuna on.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jimny2010
Otti sittenkin ! Ei ny ihan heti tullu mieleen, jotta radioantenni siellä ottaa tallin oven yläosaan kiinni. 10 cm liian pitkä.
|
Eipäs tuo tullut nyt itsellekään mieleen, vaikka olen ajanut itsekin noin matalaan talliin, että antenni otti kiinni ylös nostettuun tallin oveen. Ikävä kyllä antenni ei ole alas käännettävää mallia.