Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 08.04.2022, 16:22
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.946
Perusasetus

Ne sakemannien käyttämät vehkeet (warmwasser wärmepumpe) ei ole pilppejä, vaan niissä on lämminvesivaraajaan integroitu pieni ilppi. Noita on erilaisia ja erikoisia.

Saksassa noita laitetaan mm. tiloihin missä pesukoneista, kuovausrummuista tai kylmäkoneista tulee ylimääräistä lämpöä, jota pumppu sitten hyödyntää ja käsittääkseni jotenkin sähkövastusta energiataloudellisemmin saa nostettua veden lämmön sen verran korkealle ettei legionellaongelmaa tule.

Ite ajattelin asiaa niin, että vaikka paneeleilla tuottais kesällä ilmaista sähköä, niin tuon avulla riittäis enemmän sähköä myyntiin. Talvella taas jos tolla lämmittäis vettä sähkövastuksia taloudellisemmin vettä ja vaikka toi laskis sisälämpötilaa, niin talon ilpillä sitä voisi kompensoida.

https://www.heiz24.de/Eco-Design-War...SABEgJuQ_D_BwE

https://www.heizsparer.de/heizung/wa...er-waermepumpe
__________________
An nescis, quantilla prudentia mundus regatur
Vastaa lainaten