Viestiketju: BJ75 SA-1084
Näytä yksittäinen viesti
  #11  
Vanha 29.08.2021, 22:07
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Projektin eteneminen näyttää hyvältä!


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jull Näytä viesti
Kiitos

Ite jo ruiskulla epoksia noihin putkiin tänään suihkin, päälle taidan vaan lähelle sävyä sattuvan varaosaliikkeen spraypurkin suhuutella. Alkujaan mietin maalaanko noita edes, saattaa olla haasteellista maalin pysyvyys tuossa kupari-nikkelissä..
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Samppahj Näytä viesti
Sehän riittää, että saa kuviin ikuistettua, ku ovat maalissa ja siistit
Jarruputkien maalaaminen.

Maali ei todellakaan tahdo pysyä noissa kupari? sekoitteisissa putkissa; vähän paremmin pysyy, kun hioo pintaa pikkasen puhtaammaksi/karkeammaksi hiomatyynyllä tms.

Ja jos pitää saada pitkään kestävä, hyvältä näyttävä pinta; Niin kannattaa kokeilla vetää putken päälle kutistesukka, ja lämmittää/kutistaa mielellään pienessä vedossa. (yhteen projektiin tein k.o metritavarasta jarruputken, ja vedin siihen päälle kutistesukan, putken halkaisija kasvoi noin millin, lämmitin muoviset kiinnikkeet noin 80 asteeseen, ja hyvin sopi...)

P.S Tulee nostalgisia tunteita, minulla oli vm. -89? BJ-75 taannoin...
Vastaa lainaten