Näytä yksittäinen viesti
  #31  
Vanha 23.02.2021, 22:16
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Siis "Oikeaan HC off-road on jo auto", nyt metsäautoteille tms.


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja turakki Näytä viesti
Alkava kevät herättelee autonhankintahaluja. Olen harkinnut luopuvani pitkästä pakupajerosta ja hankkivani tilalle jonkun vähän pienemmän, takapenkillisen henkilöautomaasturin. Kustannussyistä pitäisi katsella bensavehkeitä. Kilometrejä kertyy 15-20 tkm. Aivan tolkuton juoppo ei olisi kovin kiva. Budjetti tällä hetkellä max 8 tonnia.

Mitään hc maasturia en tarvitse. Kalareissuja ja muuta ulkoilua kuuluu kuitenkin ohjelmaan liki joka viikko. Lähinnä siis huonoa tietä ja lunta. Jos puskaan tarvitsee pitemmälle mennä, löytyy taloudesta edelleen Bj. Autolle pääkäyttö on kuitenkin työmatka 40 km päivässä.

Ensimmäisenä vastaan on tullut grand vitara. Plussia ja miinuksia, kumpi kone 2 vai 2,5l. Onko automaatti mistään kotoisin?
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nerd-O Näytä viesti
Ei noissa citykikottimissa taida nelivetojärjestelmä olla yhdessäkään kovin suuri ongelma. Maastokykyisin noista citykikottimista on kyllä ehdottomasti Dusteri. Eikä siinäkään ole ongelmaa nelivedon suhteen. Jos et tosiaan mitään hardcore offia meinaa sillä pelillä harrastaa niin tuollainen citykikotin hoitaa kyllä ihan ok ajot. Varsinkin jos pitää jotain metsäautoteitä enintään ajella tai ajaa lumihangessa. Noiden ajovakautus kun hoitaa ne puuttuvat akselilukot, jota ei myöskään ole kovin monessa oikeassa maasturissa. Tuo ajovakautus puuttuu myös käytönnössä kaikista 80- ja 90-luvun peleistä. Jos otat jonkun vakio hj-60 ja vakio citykikottimen, vaikka tuon minun käyttämän Santa Fe niin Santa Fe menee takuulla pidemmälle maastossa kuin vakio hj. Vakio hj on varmaan yksi paskimmista maastureista mitä löytyy. Kukaan ei taida offailla vakio hj:lla, kun sellaisella ei voi offata. Muutoinkin tuollaisen lukottoman maasturin matka pysähtyy siellä hangessakin siihen kuntoinen eturengas sutii ja toinen takarengas sutii. No näillä citykikottimilla ei käy niin, koska ajovakautus jarruttaa sutivaa rengasta ja siirtää voiman renkaalle, joka ei sudi. Nuo on yllättävän toimivia systeemejä. Dusterillakin pääsi todella pitkälle ajeleen punkalla ja tuo Santa Fe meni myös paikoista mistä Grand Vitaralla ei päässyt kun se jäi ristiriipuntaan. Santa Fe meni siitä melkein tyhjäkäynnillä vaikka rengas saattoi olla helposti metrinkin ilmassa. Joustojahan noista ei löydy. Dusterissa on varmaan suurimmat joustot. Aika moneen noista saa myös niitä jousikorotuspalikoita. Dusteriin maksoi huikeat 80e kun korotin sitä jousilla 4cm ylöspäin. Duster on varmaan myös noista citykikottimista ainoa missä se ykkösvaihde on oikeasti hidas vaihde. Siinä ei välttämättä tarvi edes sitä hidasta aluetta. Esim. itse lähdin dusterilla aina 2-vaihteella valoista liikkeelle kun se 1-vaihde oli niin lyhyt.
Vaikka nuo eteläkorealaiset on todella suuria autonvalmistajia, niin ruostesuojaus ja varaosahuolto tänne maapallon toiselle puolen on jatkuva huolenaihe: esim. 15 vuotta vanha on Euroopassa monesti tippunut varaosahuollon ulkopuolelle....

Ja jos joku haluaa ostaa em. "maastureita" niin kannattaa käyttää nosturilla, ennen kuin tekee ostopäätöksen; Osa aika pahoin ruostunut, se, että riippuuko mistä: -Siis että onko uutena ollut omistajalla, joka aina liisaa/ostaa uuden 3 vuoden välein:
Noissa eteläkorean maastureissa on Minusta se ongelma, että ruostesuojaus ei ole sopiva suomeen, ja varaosasien saatavauus on ogelma jo alle rippikouluikäisillä autoilla.
Vastaa lainaten