Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Ippe69
Lähes kaikissa tämän vuosituhannen henkilöautoissa on ruuvattava hinauslenkki jolle löytyy kolo kun puskurista irroittaa pienen muovisen peitelevyn. Useimmiten samalle lenkille on paikka myös takana, paitsi jos on vetokoukku.
Ne hinauslenkitkään ei mahdottomia kestä, varsinkaan sivusuunnassa. Nykimällä on helppo hajoittaa auto.
|
Tänään jäi postilähetti pitkällä Sprintterillä meidän pihaan jumiin, kun ei päässyt pihaan johtavaa mäkeä enää pois pihasta. Lupasin vetää sen Grand Cherokeella pois, mutta sillä ei ollut kuulemma sitä ruuvattavaa vetopistettä joka tulee tuon peitelevyn taakse. Ei löytynyt tukivarsistakaan mitään järkevää kiinnityspistettä, mutta takapuskuri oli onneksi tukevampaa tekoa. Köysi kiinni siihen ja Sprintteri tuli mäen peruuttamalla ylös Grandin perässä.
Tilatusta lähetyksestä tuli tänään vain yksi paketti, joten katsotaan ajaako huomenna pihaan asti toisen paketin kanssa.