Viestiketju: UAZ 31512 -87
Näytä yksittäinen viesti
  #11  
Vanha 05.04.2005, 18:03
Revolver Revolver ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 18.10.04
Sijainti: Porvoo, Finland
Viestit: 1.516
Perusasetus

sopivasti uaz topicci pinnalla joten kirjoittelen tänne.
vuosikatsastus alkaa olla lähellä (tämän kuukauden aikana) ja auton laitto on sen mukasta <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> no ei toki, muuten vaikuttaa lupaavalta mutta 2 asiaa ahdistaa. yksi on pakoputki, se vuotaa ja on muutenkin hieman huonossa hapessa. tämä ei silti ole suurin murheenaihe koska se pitäisi tulla kuntoon torstaina. <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
mutta suurempi tänkapå on jarrut. tällä hetkellä oikean puolen jarrut ottaa _paljon_ paremmin kun vasemman puolen. olin äsken ajelemassa kyläteitä ympäri ämpäri jarrutelen kovasti, koittaen jos ne siitä lähtisi tasaantumaan. mutta ei auttanut. onko jollain kokemusta siitä kun aukasee uazin rumpujarruja? tapahtuuko siinä semmonen että kaikki sisukalut hyppää silmille ja sitten on projekti valmis? vai onko vladimir rakentanut jarrut niin että rummun voi helposti avata ja putsata? yhdessä manuaalissa (uaz kotisivuilta) lukee että aina välillä pitää aukaista rummut ja puhdistaa sisuskalut. mitään erikoisempaa ei siitä operaatiosta lue, ei mitään huomautuksia jne. metsässä autolla on käyty joten hyvin mahdollista että puhdistus auttaisi. vai voiko olla jotain suurempaa? olen yrittänyt katsoa jarruletkuja ja vuotoja ei näy.
niin nyt kaikki uaz gurut valaiskaa minua. miten aukasen jarrun rummut (mitkä/missä pultit/mutterit) ja onko siinä mitään erikoista huomioitavaa??
kiitoksia!

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"
Vastaa lainaten