Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L
Eli suomeksi sanottuna köyhemmillä alueilla rakennuskannan kunto heikkenee, koska ei haluta tai ei ole rahaa ylläpitää rakennusta sähköautolaitauspaikkojen takia. Ne nimittäin eivät ole ilmaisia.
Ihan helvetin fiksua...
Ja nyt pitäisi rakentaa sähköjakeluverkkoa uusiksi isolla rahalla että autojen lataus olisi laajemmassa mittakaavassa edes etäisesti realistinen vaihtoehto. Kuka sen maksaa? Ainiin, sähkön käyttäjät. Ne siirtomaksut ei olekaan nousseet viime vuosina, ja valtiohan ei halua rahaa sähköstä kun polttoaineen käyttö vähenee.
Tässä nyt on vaan se asia, että jos - ja kun - perusinfra ei ole sähköpuolella kunnossa niin se vaatii helvetinmoisia investointeja että tilanne on sellainen missä sähköautoilu toimii.
Minä en oikeasti edes ole sitä vastaan että enemmistö polttomoottoriautoista häviää planeetalta, mutta realismi täytyy olla mukana. Sähköautot ei ole realismia siinä mittakaavassa mitä ituhipit toivoo vielä pitkään aikaan. Eikä ne edes ole kokonaisuutena niin vihreitä kuin vihreät toivoo 
|
Osa rakennuskannasta on erilaisista syistä johtuen vanhentunut nopeammin mm. kun vaatimustaso asumisen suhteen on noussut. Kerrostalot on ruvennut kiinnostamaan vanhempia ihmisiä ja silloin oleellista helppo liikkuminen esim. hissin avulla.
Epäilen, ettei muutos ole lataamiseen tarvittavan energian osalta valtavan nopea. Liekö joku hybridiauto alkuun sellaisten suosikki, joilla ei ilman muuta ole varaa järjestää asiaa kunnolla. Viimeksi Motonetissa käydessä näin kaupan edustalla yhden Bemarin latauksessa.
Kaikki latauspisteet eivät ole edulisia käyttäjälle. Niitä on laitettu myös siinä toivossa, että tulevat asioimaan johonkin muihin palveluihin. Kysynnän ja tarjonnan lait ratkoo tätä pulmaa. Jos jollain alueella on latauksen tarvetta paljon, niin silloin on maksuhalua ja rahalla voi hoitaa asioita.
Kehityksessä ei kaikissa paikoissa pysytä mukana, mutta ei niissä pysytä muissakaan investoinneissa.