Tämä tarina lähti kehittymään lapissa kun mökkinaapuri kyseli millä saisi selville onko hänen C110:n vaihteiston lämpömittari ehjä. Heti selvisi, että anturille menevä johto on jostain poikki tai anturi paskana. Tämä jäi selvittämättä kun ei mihinkään päässyt käsiksi. Senverran sattui löytymään vastuksia ja poweri, että pystyin testaamaan itse mittarin. Mittarin anturi on NTC vastus minkä vastus putoa lämpötilan noustessa. Mittarin toiminta-alueella 40-120 astetta vaihtelu on noin 300 ohmista 20 ohmiin. Liitteenä netistä löytynyt huonolaatuinen kuva anturista mikä todennäköisesti tässä vehkeessä on. Piirsin mittarista vasteen käytössä olevia vastuksia hyödyntäen. Ei tieteellisen tarkka, mutta tällä selvisi, että itse mittari on terve.
Omassa koneessa tuo mittari ei ole koskaan neljästäkympistä noussut. Tein saman tutkimuksen omalle koneelle. Mittari on juuri sama VDO. Laitoin vertailun vuoksi mitareiden ominaiskäyrät samaan graaffiin. Mittausmenetelmä huomioiden ovat samanlaisia. Omassa koneessa anturikin näytti mittarin päästä tutkittuna ehjältä. Kylmänä 680 ohmia ja pienen ajelun jälkeen 430ohmin luokkaa. Anturin taulukosta tulkiten 20...30 asteen välillä mentiin.
Tänään paneuduin asiaan lisää kun koneesta on kylki auki ja paikkoja vähän putsattu. Lämpöanturi löytyi vaihteiston pumpun imuputkesta.
Ei vaan ollut mittarin anturi, vaan lämpökytkin mikä sytyttää hälytysvalon. Hälytysvalo on lämppärin merkkivalon (vihreä flektin kuva) alapuolella oleva punainen lamppu.
Mittari onkin hydrauliöljyn lämpötila. Anturi tankissa ja toimii hyvin/oikein.
Kaiken tämän olisi saanut selville kun olisi lukenut ohjekirjaa oikein tarkasti.
Moottorin lämpömittari on tuossa monitoimikellossa ja tuntuu toimivan ok.
Liitteenä vielä mittareista piirretyt Excel käppyrät zipattuna foorumi kun ei hyväksynyt xls formaattia.