Tankin hitsaamiseen, diesel ja löpö, ei pala ja räjähdä samalla tavoin kuin bensa.
Tankkia ei välttämättä edes tarvii tyhjätä, kuin hitsattavan pinnan alapuolelle.
On useampaankin työkoneeseen tullut hitsattua tankkauspumpun ylitäytön estimen tasoanturille muhveja ja tankkausletkun sisään meno muhveja, jne.
Jonkun väitteen mukaan, jopa tyhjä löpö säiliö on vaarallisempi, kuin täysinäisempi. Tyhjässä säiliössä, kun ei ole ainetta tarpeeksi nesteenä, niin kaikki se jäämä höyrystyy lämmöstä ja voi reagoida ikävällä tavalla. Mutta minkä enemmän nestettä on, niin pysyy viileämpänä ja ei höyrysty niin herkästi.
Joskus FSJeepin tankkia hitsailin ja jäähdytin kääntämällä hitsatun kohdan alaspäin, dieseliä hitsaus kohdan päälle, näki samalla ettei vuotanut.
Bensan kanssa sitten vaarallisempaa, kunnon läpi hönkä paineilmalla. Tai tuo hiilidioksidi avuksi, jne. Mieluiten antaa tyhjäämisen jälkeen olla useampi päivä, ennen kuin alkaa hitsata, että bensa höyryt olisi mahdollisimman hyvin poissa.
Toki jokainen tekee, niin kuin parhaimmaksi näkee, koskaan ei voi olla liian varovainen.
|