Näytä yksittäinen viesti
  #391  
Vanha 09.04.2020, 11:35
pahtis:n Avatar
pahtis pahtis ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 01.07.12
Sijainti: Sodankylä
Viestit: 287
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Harriko Näytä viesti
Se rulla on on laitettu siihen pysyvästi, eli vaatisi koko akselin vaihdon. Hintaa sillä on senverran että kannattaa miettiä tehdaskorjatun simpukan tilaamista Englannista.
Luulisin että samoilla kilometreillä ja ikäisinä vuotavat muidenkin merkkien simpukat
Nii ja keveyttä ohjaukseen saa hydro assistillä, löytyy valmiina sarjana Rovereiden kotimaasta.
En halua vertailla mutta mulla toinen maasturi LJ70 ja mittarissa kuiten 600100km ja ihan kuiva simpukka 😅🙈 no mutta ei se mittään pakko kasata tuolla vanhalla akselilla että saa hallista ulos ja että sillä voi pakolliset ajot ajaa.
Se varmaan häätyy ostaa uus simpukka jos se kestäis ja ois kuiva lopullisesti 👍

Onkohan tuohon mittaristoon korjaus sarjoja tai palikoita ku ei kerryytä kilsoja yhtään, ei totalia eikä trippiä.. tosin pystyn elämään vaikka sökönä on.

Automaatin vaihekepin vaijeri.. 350€ uusi eli ei kiitos. Joten mitenkä sen vanhan elvyttää ku kylmänä todella kevyesti liikkuu mut lämmetessä alkaa jumimaan, haba kasoaa joka ei pahasta. Lämpöeristettä pakoputkeen siihen vaijerin kohalle niin varmaan auttaa jotakin.
__________________
PRKL!! Ajetaan viat esille!
Toyota landcruiser LJ70 -92 EX.
Range Rover Classic -88 3,5 EFI
Vastaa lainaten