Näytä yksittäinen viesti
  #73  
Vanha 19.03.2020, 11:23
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.076
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja VonLeka Näytä viesti
Korona on yks salaliitto, josta ei kerrota kaikkea.,,
Varmasti on jotakin suhmurointia taustalla, vähintään vahingossa labrasta karannut. Tässä yks näkökulma, ”totuus on tuolla jossain”:
https://nwohavaintoja.blogspot.com/2...l?spref=fb&m=1

Tässä vielä toi hesarin linkki joka on tuossa jutun sisällä, ei näy kun tilaajille:
Lainaus:
Kotimaa
Suomeen kaavaillaan kuolon*uhri*keskusta, jolla varaudutaan terrori-iskun tai onnettomuuden uhreihin – ”Tässä ei ole kyse pelottelusta”
Useat viranomaiset ovat alkaneet pohtia, miten vainajien kanssa meneteltäisiin suuronnettomuudessa tai muussa kriisissä.

Estonian vainajia siirrettiin miinalautta Pyhärannalla Utöstä Turkuun 29. syyskuuta 1994.
Estonian vainajia siirrettiin miinalautta Pyhärannalla Utöstä Turkuun 29. syyskuuta 1994. Kuva: PETER JANSSON

Jukka Harju HS
Julkaistu: 31.10.2019 2:00, Päivitetty 31.10.2019 6:15
USEAT Suomen viranomaiset ovat havahtuneet erityisen kuolonuhrikeskuksen tarpeeseen. Sellaista tarvittaisiin poikkeuksellisen vakavassa, lukuisia kuolonuhreja aiheuttaneessa onnettomuudessa. Kuolonuhrikeskuksesta puuttuu kuitenkin tarkka suunnitelma.

Kuolonuhrikeskuksen perustaminen ja toiminta vaatisivat monen viranomaisen yhteistyötä, mutta hankkeella ei toistaiseksi ole virallista työryhmää.

Kuolonuhrikeskus tai -keskuksia perustettaisiin nopeasti esimerkiksi yliopistollisten sairaaloiden yhteyteen, jos maassa sattuisi jokin vakava suuronnettomuus tai rikos, josta seuraisi kymmeniä tai satoja kuolonuhreja. Kuolonuhrikeskuksia tarvittaisiin myös sotilaallisen kriisin sattuessa.

Asiaa on pohdittu eri yhteyksissä jo muutama vuosi.

”Siinä on viime vuosina keskitytty siihen, miten suuronnettomuuksien ja poikkeusolojen aikana kuolonuhrien huolto voidaan järjestää. Meillä on havahduttu siihen, että tällainen keskus edellyttää monien viranomaisten välistä yhteistyötä”, sanoo poliisiylitarkastaja Timo Kerttula sisäministeriöstä.

AIHETTA on sivuttu sosiaali- ja terveystoimen poikkeusolojen neuvottelukunnassa, joka perustettiin keväällä suunnittelemaan varautumista erilaisiin poikkeusoloihin.

”Tiedetään, että sen eteen on tehtävä paljon työtä. Järjestelyt eivät ole sillä tasolla kuin pitäisi”, sanoo valmiusjohtaja Pekka Tulokas sosiaali- ja terveysministeriöstä (STM).

”Sellaista voitaisiin tarvita isoissa onnettomuuksissa. Silloin normaali kapasiteetti ei riittäisi.”

Tulokkaan mukaan kyse on lukuisien viranomaisten yhteistyöstä, jossa joudutaan miettimään tehtävien yhteen sovittamista.

YKSI neuvottelukunnan työssä mainittu tapaus on Estonian turma, joka antaa Suomessa kokoluokkaa mahdolliselle suuronnettomuudelle. Turmassa kuoli 850 ihmistä, mutta suurinta osaa vainajista ei nostettu hylystä.

Lue lisää Estonia-kokemuksista: ”Tässä ei voi syödä aamiaista kun ruumiita ajelehtii meressä” – Estonialta pelastunut perheenisä, pelastustöitä johtanut merikapteeni ja töihin hälytetty lääkäri kertovat onnettomuusyöstä

Toinen pohdinnassa huomioitu mahdollisuus on terrori-isku, kuten Norjassa vuonna 2011, jolloin kuoli 77 ihmistä.

Mahdollisia onnettomuuksia taas olisivat esimerkiksi juniin ja lentokoneisiin liittyvät turmat.

”Kun tulee yksi tai muutama kuolonuhri, uhreihin liittyvä logistiikka on helppoa, mutta haasteet tulevat isommissa tapauksissa. Niissä on kehittämistarpeita”, poliisiylitarkastaja Kerttula sanoo.

Asia koskee siis useita aloja aina poliisista oikeuslääkäreihin sekä hautausurakoitsijoista seurakuntiin ja muihin uskonnollisiin yhteisöihin.

”Meidän täytyy kunnioittaa eri uskontokuntien edustajia, eli sitä ei voi rakentaa yhden uskonnon varaan”, Tulokas sanoo.

SISÄMINISTERIÖN Kerttulan mukaan kuolonuhrikeskus olisi olennainen myös kansan henkisen kestävyyden kannalta.

”Omaisille ja kansakunnalle on tärkeätä, että vainajista huolehditaan asiallisesti. Tässä ei ole kyse pelottelusta. Yhteiskunnassa pitää varautua muuhunkin kuin siihen, että tapahtuu toivottuja ja suunniteltuja asioita.”

Valmiusjohtaja Tulokas muistuttaa, että asia ei ole kansalaisten palveluiden kannalta kiireisimpien joukossa. Hänen mukaansa esimerkiksi STM:n valmiudessa ja varautumisessa ovat painopisteenä muut seikat, kuten alueellinen ja kansallinen tilannekuva sekä tarvittavien välineiden olemassaolo.

Projektissa on mukana myös Puolustusvoimat, jolla on projektissa omat tarpeensa.

”Siitä on kyse, että Puolustusvoimien poikkeusolojen kaatuneiden huollon järjestelyissä olisi mahdollista tukeutua eri viranomaisten ja yhteiskunnan ammattilaisten perustamiin keskuksiin. Keskuksia voitaisiin perustaa tarpeen mukaan useita alueellisesti koko maassa”, sanoo majuri Juha Karjalainen Pääesikunnan logistiikkaosastolta.

Viimeksi muokannut -MaTTi- : 19.03.2020 11:27
Vastaa lainaten