Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 11.03.2020, 07:04
jli jli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 23.09.19
Sijainti: Keski-Suomi
Viestit: 468
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Heguli Näytä viesti
Nyt jotenkin tipuin ajatuksenjuoksusta pois. Eli tietty osa ihmisistä sairastuu, joista muutama prosentti kuolee ja loput parantuvat. Tuosta voi laskea prosenttisuhteet miten haluaa mutta esitetty kuolleisuus on ainakin minusta se selkein lukema. Eli vaikkapa 2% sairastuneista kuolee ja 98% parantuu.
Italian Lombardiassa tällä hetkellä kuolleisuus on 8% (kuolleiden määrä jaettuna muutama päivä aikaisemmin olleella sairastuneiden määrällä)

https://twitter.com/DrEricDing/statu...42793242591234

Päättyneiden tapausten osalta (1635 kpl) kuollut on 463 ja parantunut 1004 ihmistä.

https://www.worldometers.info/coronavirus/

Uudet luvut tulevat iltaisin noin puoli kahdeksalta.

Suomalaiset tapaukset ovat suurimmaksi osaksi Italiasta, pari Iranista. Koska Iranista ei saada enää miltään osin luotettavaa tietoa, kannattanee Suomen ennusteissa käyttää Italian mallia. Pohjois-Italian vaurailla alueilla hoitopaikkoja on henkeä kohden selvästi Suomea enemmän, joten Suomessa vastaava tilanne voisi aiheuttaa enemmän kuolemia, koska hoitopaikat loppuvat aikaisemmin. Pianhan se nähdään, kun se kerran aivan välttämättä halutaan kokeellisesti selvittää.
Vastaa lainaten