Viestiketju: Range p38a aihioksi
Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 04.03.2020, 11:04
Kaitsu67:n Avatar
Kaitsu67 Kaitsu67 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 08.07.04
Sijainti: Nurmijärvi, Finland.
Viestit: 5.398
Blog Entries: 5
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja RIPAX Näytä viesti
Ihan uteliaisuudesta,mitä ongelmia tossa 4.6 koneessa on kun useasti räjähtelevät? Eikös se oo suht sama pannu kun vanhemmatkin vinkkelikasit?
Periaatteessa sama, mutta on siinä joitain eroja, isompi poraus ja iskunpituus muun muassa.

Ei ne nyt kaikki räjähtele, jossain ulkomaan palstallakin oli aikasemmin juttua, että hajonneista 4,6 koneista puhutaan yleensä enemmän kuin toimivista, niin siitä tulee helposti kuva että niitä hajoaa enemmän kuin todellisuus on.

Noissa koneissa on toki ollut lohkoissa laatuongelmia valussa sekä syliteriputkien irtoamisia, joskus ilmeisesti riippuvat toisistaan.

Näissä kuten monessa muussakin koneessa yhtä paljon jollei enemmän hajoamisiin vaikuttaa laiminlyödyt huollot, väärät öljyt, väärä jäähdytysneste (alumiinilohkolle) joista sitten seuraa tiettyjä ongelmia. Samoin väärä polttoaineseossuhde, kone käy liian kuumana. Eli onhan noita syitä. Tossa videossa mm. melko hyvin selvitetty.

https://www.youtube.com/watch?v=8zLGbESGYRU
__________________
----------------------------------------
If it works, tear it apart and find out why!
https://roverfriends.fi/palsta/


3 Amigos-never travel alone
Vastaa lainaten