Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kivinen
En ole tankannut kyseistä tuotetta kuin kahdella Nesteen asemalla, Riihikalliossa seurailin ohi ajaessa kun kaivoivat uuden säiliön maahan ja muuttivat reunimmaista pumppua. Suokallionkujan (Vantaa) varressa olevan kylmäaseman pihalle tekivät erillisen pintasäiliön. Sielläkin on erillinen pumppu tuolle, mutta sen rakentamista en kyllä nähnyt.
Suora lainaus tuosta Nietun löytämästä Nesteen linkistä:
Se(palmuöljy) täyttää täysin biopolttoaineiden vastuullisuutta koskevat vaatimukset ja vähentää kasvihuonekaasupäästöjä keskimäärin 69 %, kun se jalostetaan Neste MY uusiutuvaksi dieseliksi.
Olin jostain lukenut, että tuo vähentää kasvihuonekaasupäästöjä jopa 90%, mutta nyt löysin toisen linkin, jossa on vähän uskottavammat lukemat. Olikohan tämä jo jossain näkyvillä?:
https://www.neste.com/fi/konserni/va...mmat-ratkaisut
Lainaus linkistä:
Neste MY uusiutuvan dieselin käytöllä on mahdollista vähentää kasvihuonekaasupäästöjä 50–90 % fossiilisen dieselin käyttöön verrattuna.
Lisäksi Neste MY uusiutuva diesel™ tarjoaa kustannustehokkaan ratkaisun liikenteen paikallisten päästöjen vähentämiseksi ja kaupunkien ilmanlaadun parantamiseksi:
33 % vähemmän pienhiukkasia (ja vähemmän hiukkasia yleensä)
9 % vähemmän typen oksideja (NOx)
30 % vähemmän hiilivetyjä (HC)
24 % pienemmät hiilimonoksidi- eli häkäpäästöt
vähemmän polyaromaattisia hiilivetyjä (PAH)
Tuleepa mieleen, että eihän dieselmoottorin pitänyt tuottaa mitenkään merkittävästi häkää? Sehän on bensamoottorin huonon palamisen tuote?
|
Vähentää päästöjä putken päästä....
Mutta on huomattavasti saastuttavampaa koko tuotantoketju läpeensä tarkasteltuna.
Eli hyvän omantunnon voit itsellesi almuilla ostaa kun tankkaa my-kiisselii...
Ja sekin on vain harhaanjohdettu mielikuva.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Palmu%C3%B6ljydiesel
https://fi.wikipedia.org/wiki/Palmu%C3%B6ljy
"Ilmastonmuutos
UNEP:in mukaan (2009) turvemaalla tuotettu palmuöljy vapauttaa hiilidioksidia 3-9-kertaisesti hiilen polttoon verrattuna, jonka korvaaminen vaatii 420 vuoden biopolttoaineen tuotantoa korvautuakseen. UNEP:in mukaan se osoittaa, että turvemaiden kosteusolojen palauttamisen merkityksen ja uudelleenkosteuttamisen potentiaalin päästöjen vähentämiseen.[26]
Professori Jack Rieleyn (Nottingham, 2008)[27] mukaan palmuöljyplantaasi kuivatussa turvemetsässä vapauttaa hiilidioksidia 170 t/ha/vuosi. Palmuöljyn tuotanto on 4 t/ha/vuosi, joka voi tuottaa 2,5 t biodieseliä. Biodiesel säästää 4 t hiilidioksidia/ha/vuosi bensiiniin verrattuna. Koska 4 t säästö ei kumoa 170 t tuotantopäästöjä, palmuöljydiesel on ympäristönsuojelijoiden mielestä huono keino pelastamaan maailmaa ilmastonlämpenemisen suhteen. Arvio ei ole edes pahin ennuste, sillä laskelmassa oletetaan plantaasin uusiminen 25 vuoden jälkeen. Käytännössä plantaasit usein hylätään, kun ravinteet vähenevät 25 vuoden jälkeen ja uusi plantaasi perustetaan kuivattamalla uutta metsää. Hylätyt maat vapauttavat hiilidioksidia hajottamalla ja metsäpaloissa. Laskelmissa ei myöskään huomioida luonnollisen turvemetsän hiilen sidontaa.[28] Britannian hallituksen tutkimuksen mukaan palmuöljy nostaa päästöjä 31 prosenttia fossiilisiin polttoaineisiin verrattuna, kun metsiä muutetaan viljelysmaiksi.[29]"
Että näin.....