Näytä yksittäinen viesti
  #1  
Vanha 03.05.2019, 08:00
Kettu_:n Avatar
Kettu_ Kettu_ ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 11.07.10
Sijainti: Vantaa Off City
Viestit: 794
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Maajussi 63 Näytä viesti
Moro

Korotettiin hiluksia edestä ja takaa molemmista 5cm takaa jousien alle tulevilla paloille ja eteen pallonivelen väliin tulevalla palalla.
Nyt ohjaus vetelee pirusti. Missään ei ole väljää, mutta ohjauksen raidetanko antaa peräksi nivelistään jo käsin pyörää heiluttamalla. Ovat melko jyrkässä kulmassa kun normaalisti ovat lähes suorassa. Onko tämän korjaukseen jotakin konstia?

HIluxi on LN110 2,4td koneella vuosimalli -00

Ehkä enemmänki ominaisuus kun vika. Sama ongelma esiintyy myös kingcabissa, toki en nyt nimeksikään muista millanen ohjausvarsi oli 110 mutta kingcabissa rt päät tuli simpukoiden vastakkaiselle puolelle jolloin ohjausvarsi pääsi kiertymään jolloin pyöränkulmat heittää mitä sattuu ja vakio apusimpukka pääsee vääntyilemään ellei siihen ole tehty jo alapäähän sitä tukirautaa. Ainut modi mikä estää tuota vääntymistä on että laittaa ohjaus varren keskelle nivelen ja siitä runkoon kiinni niin silloin varsi ei pääse kiertymään, toki leimavehkeessä saa hieman improvisoida että saa leima kelpoisen. Tuon simpukan vääntymisen pystyy toteamaan ihan kun nostaa keulan ylös ja potkii rengasta ja katsoo sitä vartta, hieman vaikea näin kirjottamalla muotoilla

__________________
Datsuki sj410 a15+jatco 3n71b

Viimeksi muokannut Kettu_ : 03.05.2019 08:05
Vastaa lainaten