Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi-
Nyt on Joppaa hyppyytetty ihan jollain naamakertoimella.    Tollasta ohjetta ei ole, päinvastoin jopa suotavaa että sekä ostaja että myyjä olisivat yhtä aikaa tiskillä. Näin meitin toimistotytöiltä kuultuna.
|
noh vastauskin tuli trafilta nyt odotellaa A-katsastuksen linjausta asiasta.
soittelit hetki sitten Traficomiin sisäiseen ohjeeseen liittyen.
Kysyin siitä rekisteröinnin asioita hoitavalta kollegaltani ja hän kertoi ohjeistuksen olevan sellainen, että ensisijaisesti omistajanvaihdos/ajoneuvon luovutus pitäisi tehdä ilmoitusosalla tai varmenteella, MUTTA on mahdollista että katsastaja ottaa vastaan luovutusilmoituksen ajoneuvolle ja sen jälkeen ostaja voi joko tehdä omistajanvaihdoksen esimerkiksi sähköisessä palvelussa tai samalla siellä katsastuskonttorilla tulostuttamalla uuden ilmoitusosan, kun myyjäkin on paikalla. He siis eivät voi kieltäytyä ottamasta luovutusilmoitusta vastaan, vaikka te molemmat olisitte siellä paikalla, sellaista ei ohjeessa lue.
Ja oliko näin, että luovutusilmoitusta ei nyt saatu tallennettua lainkaan tämän ajoneuvon osalta? Mikä A-katsastuksen toimipaikka tässä oli kyseessä?
Ystävällisin terveisin
Johanna Kuru
asiantuntija
Rekisteröinti ja verotus